Apple "Arama Motoru" yapabilir. | Dijitaller

Apple “Arama Motoru” yapabilir.


Daha önce kendi haritalar servisini çıkararak Google servislerinden bir nebze olsun kurtulmaya çalışan Apple’ın bu seferde “arama motoru” çıkaracağı konusunda söylentiler ortalıkta dolaşmaya başladı. Söylentilerin kaynağı ise Apple’ın kendi iş ilanı sayfası. Apple koyduğu iş ilanına göre “Apple Search” adını verdiği bir arama motoruna proje müdürü arıyor.

Apple’ın arama motoru çıkaracağına yönelik duyumlar yeni değil. Daha önce 19 Kasım 2014 tarihinde başka bir iş ilanı sitesinde Apple’ın yine aynı pozisyona birilerini aradığı ortaya çıkmış ve insanlar “acaba?” diye sorgulamaya başlamıştı. Bu sefer Apple resmi sitesine böyle bir iş ilanı koyunca  iddialar iyice güçlenmiş oldu hatta bazı insanlar Apple’ın arama motoru çıkaracağından kesinlikle emin ve işin içine Apple’ın sanal asistanı Siri‘nin de girebileceğini düşünüyorlar.

Apple bu konuda az da olsa tecrübeli sayılır. Apple’ın hali hazırda kendi cihazları içerisindeki Spotlight servisini daha da geliştirip bunu tam teşekküllü bir arama motoru haline getirebileceği konuşuluyor. Apple’ın zamanında “Sherlock” adını verdiği bir arama motoruna sahip olduğu da biliniyor ancak zamanla Steve Jobs bu konuda Google’ın üstünlüğünü kabul etmiş ve bu servis üzerine gidilmemişti. Şimdi ise Apple tekrar bu işe dönecek mi, “Apple Search” adında yeni bir arama motorumuz olacak mı göreceğiz. Eğer Apple böyle bir şey yaparsa Google’a rakip olmak yerine kendi sadık kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak ve Google’dan kurtulmak için çalışacaktır.

Kaynak: Cult of Mac

T.

Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencisiyim. Bilim-kurguya ilgili, Star Wars'a hayran, Orta Dünyalı ve teknolojiye oldukça düşkün biriyim. Boş zamanlarımda Nesquik içerim. Güç sizinle olsun.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple “Arama Motoru” yapabilir.

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz