Apple Avrupa’ya iki yeni veri merkezi inşa edecek


Apple geçtiğimiz günlerde yeni genel merkezine enerji sağlamak için 850 milyon dolarlık bir güneş paneli santrali kuracağını açıklamıştı. Bugün yapılan açıklamaya göre ise Cupertino merkezli şirket Avrupa’ya %100 yenilenebilir enerjili 2 yeni veri merkezi kuracak. Bu veri merkezlerinin inşaatı Apple’a 1.7 milyar euro’ya mal olacak. Veri merkezleri Danimarka ve İrlanda’da kurulacak.
2017’de faaliyete geçmesi beklenen bu veri merkezleri Avrupa’daki kullanıcıların Siri, iMessage ve iTunes deneyimlerini geliştirmeyi planlıyor. Apple CEO’su Tim Cook, bu veri merkezlerinin Avrupa’da yapacakları en büyük proje olacağından dolayı heyecan duyduğunu ve kıtadaki kullanıcıları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
166 bin metrekareye inşa edilecek olan veri merkezleri sadece teknik bir veri merkezi olmakla da kalmıyor. Apple İrlanda’da kurulacak olan tesisin yanında okulların ve halkın yaralanabileceği eğitim alanı ve yürüyüş parkuru yapmayı planlıyor. Böylece yerel halkı desteklemeyi amaçlayan Apple bu alanı plana göre ağaçlarla yeşillendirecek. Danimarka’da ki merkezde de sunucuların ürettiği sıcaklığın bölgedeki evlerin ısıtılmasında kullanılması planlanıyor. Apple gerek bu gibi faydalı faaliyetlerle gerek yenilenebilir enerji kullanımıyla “çevreci bir şirket” olarak anılma konusunda ciddi mesafe kaydediyor.
apple-Athenry-irlanda-veri-merkezi
Apple’ın Avrupa’ya veri merkezi kurmasının Avrupalı kullanıcılar tarafından iyi görünen bir yanı ise güvenlik ve gizliliğin korunması. Bildiğimiz gibi ABD’de büyük bir NSA endişesi bulunuyor. Apple’ın veri merkezlerini Avrupa’ya kurmasıyla birlikte kullanıcılar için NSA tehdidin ortadan kalkacağı ve gizliliğin daha çok korunacağı düşünülüyor. NSA tehdidi yüzünden Avrupa’ya veri merkezi inşa eden Amerikalı şirketlerin sayısının da gün geçtikçe arttığını belirtmekte fayda var. Apple salt bu sebepten dolayı Avrupa’ya veri merkezi inşa edecek olmasa bile küçükte olsa bunun da bir payı olduğu düşünülüyor.
Kaynak : Apple


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.