Apple; Büyük Bir Otonom Projesine Odaklandık!


Yapay Zeka

Açıkçası Apple’ın zaten bir süredir Yapay Zeka ve otonom sistemler üzerinde çalıştığını biliyoruz. Ancak bu çalışma hangi alanda yapılıyor bu konuda ne yazık ki neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz -şimdiye kadar.
Tim Cook, yatırımcılar ile yapılan bir konuşmada firmanın otonom sistemlere bakış açısını gösterdi. Cook, ‘’Otonom sistemlere oldukça odaklandık. Büyük bir projemiz var ve bunun için büyük bir yatırım yapmaktayız. Bizim açımızdan bu, tüm Yapay Zeka projelerinin anası gibidir.’’ dedi.
Ancak Apple’dan otonom-sürücüsüz- otomobil bekliyorsanız gelecek şey sizi üzebilir zira Cook, bugünkü açıklamasında otomobilden daha derin uygulamalara yöneldiklerini ima etti. ‘’Otonom sistemler farklı şekillerde kullanılabilir. Otomobil bunlardan bir tanesi ama bunun birçok farklı alanı var. Daha ileriye girmek istemiyorum.’’
Tim Cook’un da bahsettiği gibi otonom sistemlerin kullanılabileceği sayısız alan var. Drone’lar, üretim bandı, tedarik zinciri bunlara örnek olarak verilebilir. Ancak şunu da belirtebiliriz, Apple, sürücüsüz otomobil teknolojileri için de ilgileniyor gibi görünüyor, hatta Kaliforniya’da hatırlarsanız otonom araç testleri için lisans almıştı.
Bakalım gelecek bize nasıl gelecek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.