Apple elektrikli araba üzerinde çalışıyor


Hafta boyu çıkan söylentilerle birlikte Apple’ın elektrikli araba üzerinde çalıştığına artık kesin gözüyle bakılıyor. Son olarak Wall Street Journal’ın yayınladığı haberde Apple’ın “Titan” adını verdiği bir elektrikli araç projesi üzerinde çalıştığı belirtilmiş. Apple’ın CEO’su Tim Cook, Titan projesine yaklaşık 1 yıl önce onay vermiş ve yüzlerce Apple çalışanı bu proje üzerine yoğunlaşmış. Projenin başına ise eski Ford mühendisi Steve Zadesky getirilmiş.
Apple’ın elektrikli araç üretimine girmesi sonucunda en büyük rakibi olacak olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile Tim Cook geçtiğimiz yıl içeriği gizli tutulan bir görüşme yapmıştı. Bazı kaynaklar bu görüşmenin içeriğinin elektrikli araba üzerine olabileceğini söylemişti. Şimdi ise bu görüşmenin elektrikli araba üzerine olduğuna neredeyse eminler. Hatta Apple’ın elektrikli araba üretmesi sonucunda pil ihtiyaçlarını Tesla’dan karşılayacağı konuşuluyor. Apple’ın bu proje için yüklü maaşlar ödeyerek bünyesine Tesla çalışanlarını da katacağı çıkan iddialar arasında ve şuan da yaklaşık 45 eski Tesla çalışanının Apple bünyesinde çalıştığı belirtiliyor. İlginçtir ki geçtiğimiz hafta da Tesla’nın Apple çalışanlarını bünyesine kattığı haberini yapmıştık.
— Tesla 150’den fazla Apple çalışanını işe almış.
newson
Apple ile Tesla arasındaki flörtleşmeler Apple’ın bu işe girebilme ihtimalini artırıyor. Tasarım konusunda kendini ispatlamış bir şirket olan Apple’ın arabasının nasıl olacağı ise büyük merak konusu. Yukarıda gördüğünüz resimdeki araç bundan yaklaşık 5 ay önce Apple’ın tasarım ekibine katılan Marc Newson’ın Apple adına olmayan önceki araba tasarımlarından biri.
Çevreci politikalarıyla dikkat çeken ve müthiş bir mali güce sahip olan Apple bu işin altından kalkabilir mi göreceğiz. Şahsi düşüncem: Tesla’nın bile sektörde yaratmış olduğu etkiyi göz önünde bulundurursak Apple bu işe girerse eğer sektörü ciddi manada değiştirebilir. Apple bu konuda Tesla ile bir ortaklığa giderse ortaya çok daha harika işler çıkabileceğini düşünüyorum.
Siz Apple’ın elektrikli araba işine girmesi hakkında neler düşünüyorsunuz ?
Kaynak : Wall Street Journal
 


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Etkileyici ama bir o kadar da endişelendiriyor insanı. Araba sektörü şu anın çok dışında bir sektör. Bu konuda bir sürü fikir varken mükemmeli yakalamak da aynı zamanda zor olucaktır. Apple bu işin altından kalkabilecek mi yoksa kimliğine mi zarar gelicek düşündürücü.

    1. Apple Tesla ile iş birliğine giderse eğer bunun altından rahatlıkla kalkabilir. Tabi Tesla ile bir ortaklığa gitmek yazıldığı kadar kolay olmuyor.