Apple, Eski iPhone'ları Resmen Yavaşlattığını Kabul Etti! | Dijitaller

Apple, Eski iPhone’ları Resmen Yavaşlattığını Kabul Etti!


Hayaldi gerçek oldu

Pekçok iPhone kullanıcısı cihazları eskidikten sonra performans düşüklüğü hissettiğini ve bunun Apple tarafından kasıtlı bir şekilde yapıldığını söylüyorlardı. Apple tarafından yapılan son açıklama da resmen bunu doğruluyor. Firma eski cihazları kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul ediyor ancak bunu yapma nedeni olarak ise telefonun bataryasını gösteriyor.

Bilidiğiniz gibi lithium-ion piller belirli bir süre sonra ilk günkü performansını kaybediyor. Apple ise cihazın genel sağlığını korumak için iPhone’un işlemci hızını yavaşlatıyor ve buna ”özellik” diyor. Aynı ”özellik” iOS 11.2 ile beraber iPhone 7 ailesine de eklendi. Apple, kısaca ”telefonu daha uzun süre kullanabilesiniz diye cihazınızı yavaşlatıyoruz.” diyor.

Reddit’te bir kullanıcı CPU DasherX uygulamasını kullanarak iPhone 6 telefonunun işlemci detaylarına baktığında işlemci hızının 600 MHz’e sabitlendiğini görmüş. Esasında normal çekirdek hızı 1400 MHz olmalıydı. Reddit kullanıcısı bunun güncelleme sonrası olduğunu söyledi. Ancak, detayları paylaşan kişi ayrıca cihazının bataryasını yeni batarya ile değiştirdiğinde işlemci hızının tekrardan 1400 MHz’e çıktığını da aktarıyor. Dolayısıyla eğer siz de benzer bir sorun yaşıyorsanız cihazının bataryasını değiştirmek çözüm olabilir.

Sonuç olarak Apple, bilerek eski modelleri yavaşlattığını, iPhone 7’nin de yavaşlatılmaya başlandığını doğruluyor. Ancak Apple, sanılanın aksine bunu yeni modelleri satmak için değil, telefonu daha uzun süre kullanın diye yaptığını belirtiyor.

#Kaynak; The Verge

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple, Eski iPhone’ları Resmen Yavaşlattığını Kabul Etti!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz