Apple, Eski iPhone'ları Resmen Yavaşlattığını Kabul Etti!


Hayaldi gerçek oldu

Pekçok iPhone kullanıcısı cihazları eskidikten sonra performans düşüklüğü hissettiğini ve bunun Apple tarafından kasıtlı bir şekilde yapıldığını söylüyorlardı. Apple tarafından yapılan son açıklama da resmen bunu doğruluyor. Firma eski cihazları kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul ediyor ancak bunu yapma nedeni olarak ise telefonun bataryasını gösteriyor.
Bilidiğiniz gibi lithium-ion piller belirli bir süre sonra ilk günkü performansını kaybediyor. Apple ise cihazın genel sağlığını korumak için iPhone’un işlemci hızını yavaşlatıyor ve buna ”özellik” diyor. Aynı ”özellik” iOS 11.2 ile beraber iPhone 7 ailesine de eklendi. Apple, kısaca ”telefonu daha uzun süre kullanabilesiniz diye cihazınızı yavaşlatıyoruz.” diyor.


Reddit’te bir kullanıcı CPU DasherX uygulamasını kullanarak iPhone 6 telefonunun işlemci detaylarına baktığında işlemci hızının 600 MHz’e sabitlendiğini görmüş. Esasında normal çekirdek hızı 1400 MHz olmalıydı. Reddit kullanıcısı bunun güncelleme sonrası olduğunu söyledi. Ancak, detayları paylaşan kişi ayrıca cihazının bataryasını yeni batarya ile değiştirdiğinde işlemci hızının tekrardan 1400 MHz’e çıktığını da aktarıyor. Dolayısıyla eğer siz de benzer bir sorun yaşıyorsanız cihazının bataryasını değiştirmek çözüm olabilir.
Sonuç olarak Apple, bilerek eski modelleri yavaşlattığını, iPhone 7’nin de yavaşlatılmaya başlandığını doğruluyor. Ancak Apple, sanılanın aksine bunu yeni modelleri satmak için değil, telefonu daha uzun süre kullanın diye yaptığını belirtiyor.
#Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.