Apple iOS 10 Yenilikler, Güncelleme Alacak Cihazlar ve Tanıtım Tarihi 


Apple, 13-17 Haziran tarihleri arasında WWDC (WorldWide Developers Conference) etkinliğini düzenleyecek ve burada yeni teknolojilerinin duyurusunu yapacak. Etkinlikte herhangi bir cihazın tanıtılması beklenmiyor ancak iOS 10 ve Mac OS işletim sistemlerinin yeni sürümleri tanıtılacak. Belirtmemiz gerekir ki konferansta tanıtılacak olan iOS 10’un sadece Beta sürümü yayınlanacak ve asıl sürüm Eylül ayında cihazlara gelecek. Dilerseniz sizler için derlediğimiz iOS 10 yeniliklerine geçelim.

Ön Yüklü Gelen Uygulamalardan Kurtuluyoruz

15292266519_4b61b8bdea_b
Bildiğiniz gibi Apple cihazlar ön yüklü olarak bazı uygulamalar ile geliyor. Bu uygulamaların bazılarını hiç kullanmasak bile ekranda görünüyordu ve ek olarak bu uygulamaları kaldıramıyorduk. iOS 10 ile birlikte artık bu alan israfı uygulamalar ”gizlenebilecek”. Yani yine silemeyeceğiz ancak gözümüzün önünde de durmayacaklar.

Siri Gelişmeye Devam Ediyor

NpUYi9B
Apple’ın sesli asistanı Siri, iOS 10 ile birlikte üçüncü parti uygulamaların erişimine açılabilir. Eğer böyle bir yeniliğe imza atılırsa bir çok uyumlu uygulamayı sesimiz ile kontrol edebiliriz. Ayrıca iOS 10 sürümü ile Siri farklı yeteneklere de sahip olabilir ki bunlardan bir tanesi de sesli e-posta hizmeti olacak. Bunun yanında Siri’nin Mac’lere de gelmesi bekleniyor.

AppStore, Apple Müzik ve Diğer Uygulamalarda Yenilikler

Apple-Music-screens
Apple, iOS 10 ile birlikte yerleşik uygulamalarında da yeniliklere adım atacak. AppStore Mağazasını aramalar kısmında çok daha iyi yerlere getirecek olan Apple, mağazasında bazı uygulamaları öne çıkaracak. Sistem Facebook’ta gönderiyi öne çıkarma işlemine çok benzeyecek. Bununla birlikte Apple Müzik‘de yenilenmiş arayüze kavuşacak. Bazı söylentiler şarkı sözlerinin de geleceğini söylüyor.
563f2d52cbbf3434cce5597f
Tüm bunların yanı sıra iOS 10 ile birlikte daha çok yerde 3D Touch kullanımı olacak. Çoklu kullanıcı desteği ve artık daha akıllı Apple HomeKit ile evinizi yöneteceğiniz iOS 10, güvenlik alanında da yenilikler ile gelecek. iOS 10 güncellemesini alacak modellerde esasında az çok belli oldu diyebiliriz. WWDC etkinliğinden hemen sonra sizler için çok daha ayrıntılı bir yazı yazacağız.

iOS 10 Güncellemesi Alacak Modeller;

iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone SE,  iPad Pro 9.7, iPad Pro 12.9, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve belki iPad mini.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.