Apple iPhone 6S ve 6S Plus'ı tanıttı


Apple sonunda merakla beklenen yeni nesil iPhone’larını görücüye çıkarttı. Geçtiğimiz son 2-3 ayı çıkan sızıntılarla meşgul eden iPhone 6S ve iPhone 6S Plus bugün tanıtıldı. Lafı fazla uzatmadan yeni iPhone’ların özelliklerine geçelim.
Renk seçeneklerine Rose Gold rengi eklenen iPhone 6S Apple’ın yeni teknolojisi 3D Touch özelliğiyle geliyor. 3D Touch iPhone kullanım alışkanlıklarını değiştirecek kadar önemli bir özellik. Apple Watch’daki Force Touch’a benzeyen özellik ekrana dokunuş şiddetinize göre size farklı kombinasyonlar yapmanıza olanak sağlıyor (Ana ekrandan çıkmadan uygulamanın temel özelliklerini kullanabilmek gibi). Craig Federighi’nin demosunda 3D Touch’ın neler yapabildiğine detaylıca şahit olduk. Koyalama, yapıştırma, ekstra sekmeler, iOS 9’un marifetleri vs birçok kombinasyona olanak sağlayan 3D Touch ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu. Unutmadan iOS 9‘un 16 Eylül‘de çıkacağını da söyleyelim.
3d touch
Yeni iPhone’lar 3. jenerasyon 64 bit A9 işlemciyle geliyor. Bu işlemci yeni transistör mimarisine sahip ve gerçek dünya kullanıma göre optimize edilmiş. A8’den %70 daha hızlı olan bu işlemci grafik bakımından da bir hayli performanslı. %90 daha hızlı grafiklere sahip yeni iPhone’ 6S oyun demosunda bunu kanıtladı. Yeni iPhone’lar aynı zamanda yenilenmiş M9 hareket işlemcisiyle geliyor. Merakla beklenen RAM konusunda ise Apple bilgi vermedi. İlerleyen zamanlarda belli olacaktır.
özellikler iphone
Beklenildiği üzere iPhone’un kamerasında da gelişmeler var. Önü 5 arkası 12 megapiksel çözünürlüğe iSight kamerası ‘deep trench isolation’ teknolojiyse birlikte geliyor. Daha doğru renkler ve daha doğru tonlamaya odaklanan Apple, etkinlikte gösterdiği fotoğraflarla bunu başarmış görünüyor. Kameranın detay kalitesi de bir hayli etkileyici, ek olarak Apple daha hızlı odaklama yeteneğinin de olduğunu söylemekte. Kamera 4K video kaydı da gerçekleştirebiliyor. Ayrıca ön kamerayla Retina Flash sayesinde daha iyi öz çekimler yapılabiliyor. Geliştirilen iSight kamera artık 4K videolarda çekebiliyor. Kameranın en bomba özelliklerinde biri ise “Live Photos” yani gif benzeri çekimler yapabiliyor olması.
fotoğraf
Yeni nesil iPhone’larda yine beklenildiği gibi 7000 serisi alüminyum kasa kullanılmış. Yani kasa kalitesi artık çok daha üst seviyede. (iPhone bend test yapmayın yinede) Kasa kalitesinin yanında kullanılan camda geliştirilmiş. Apple en dayanıklı camı kullandıklarını söylemekte, bu sayede cihaz düşmelere ve darbelere daha dayanıklı olacaktır.
Fiyatlandırma politikası ise şöyle (Kontratlı):
iPhone 6S: 16 GB 199 dolar, 32 GB 299 dolar, 128 GB 399 dolar
iPhone 6S Plus: 16 GB 299 dolar, 32 GB 399 dolar, 128 GB 499 dolar
Kontratsız fiyatlar ise iPhone 6S‘te 649 dolardan iPhone 6S Plus‘ta 749 dolardan başlıyor.
fiyatlandırma
 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.