Apple iPhone X ile Gelen 10 Önemli Yenilik | Dijitaller

Apple iPhone X ile Gelen 10 Önemli Yenilik

''One more thing''


Apple, geçtiğimiz gece üç yeni iPhone tanıttı. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X. Uzunca bir süredir cihazlarında yenilik yapmakta geride galan ve endüstri öncülüğünü kaybeden Apple, iPhone X ile henüz bu alanda ölmediğini ve isterse yapabildiğini bizlere tekrar gösterdi.

10. yıla özel olan iPhone X, oldukça pahalı bir telefon. Apple bazında sıradışı tasarım ve ön yüzde tamamı ekran dizaynı hayli güzel görünüyor. Elbette sevmeyeniniz olacaktır zira tasarım göreceli bir kavram. Ama özellikler göreceli değil. Şimdi dilerseniz iPhone X ile beraber gelen 10 yeni özelliğe bir göz atalım.

 1. 1 Elveda Touch ID Merhaba Face ID


  Apple, iPhone X modelinde fiziksel sınırlar yüzünden Touch ID ve dolayısıyla Home butonunu kaldırarak yerine yüz tanıma teknolojisi olan Face ID'yi getirdi.

  Evet, birçoğunuz telefonlarınızda bulunan yüz tanıma özelliğini kullanmak istediniz ancak yeterli randımanı alamadınız. Ancak Face ID, yüz tanıma konusunda akıllı telefonlarda dev bir adım atıyor.

  Ön yüzün üst tarafında bulunan sensör çubuğundaki sensörler ile yüzünüzün 3 boyutlu haritası çıkarılıyor. Sizi tanıyan teknoloji, gözlük veya şapka takmanızdan etkilenmediği gibi sakalınızı uzatsanız da sizi tanıyor. Yine sensörler sayesinde gece de çalışan Face ID ile cihazınızın kilidine açabilecek ödeme yapabileceksiniz.

 2. 2 True Tone Ekran Teknolojisi


  True Tone ekran teknolojisini esasında Apple'ın iPad modellerinde görmüştük fakat ilk defa iPhone'a geliyorlar. iPhone 8 ailesinde de olan bu özellik sayesinde ortam ışığı algılanıyor ve ona göre beyaz dengesi ayarı yapılıyor. Bu sayede daha konforlu bir ekrana sahip oluyorsunuz.

 3. 3 4K 60 FPS Video...


  iPhone 6s ile birlikte 4K çözünürlükte videolar çekmeye ondan sanırım daha önce de Android telefonlar 4K video çekmee başlamıştı. Ancak iPhone X ile gelen 4K 60FPS endüstride bir ilk zira Note 8 dahil tepe modeller ve benim bildiğim tüm Android telefonlar 4K 30FPS çekim yapabiliyor. iPhone X'in 60FPS'de 4K çekim yapabiliyor olması oldukça iyi. Telefon ile videolar veya daha ileriye gideyim amatör filmler çekmek istiyorsanız yüksek kara saniyenin getirdiği akıcılık işinize yarayacaktır. 

 4. 4 Ağıırrrr Çeeekiiimmm


  iPhone X ile Apple, ağır çekim özelliğini kendi bünyesinde bir adım daha ileriye götürüyor. iPhone 7 ailesi, ağır çekim özelliğini 1080p 120FPS'de sergiliyordu. Ancak iPhone X ise bunu 1080p'de 240FPS ile ortaya koyuyor. Dolayısıyla bu hamle, iPhone X'i sektörün en yüksek kara saniye oranında ağır çekim videolar oluşturan lideri yapıyor.

 5. 5 Gelişmiş Portre Modu ile Mini Stüdyo Elinizde


  iPhone X'in çift kamerasının yanında Apple, yazılımsal olarak da geliştirmeler yaptı. Yeni ISP ile desteklenen kameralar Portrait Lighting (Portre Aydınlatması) adındaki yeni özelliği ile telefonu minik bir stüdyoya çevirecek.

  Arka planı bulanıklaştırma aynı şekilde korunarak devam ediliyor anack artık arka planın ne olduğu farketmeksizin, sizi daha öne çıkarak olan bu özellik arka sahneyi tamamıyla siyah yapıyor ve dramatik fotoğrafların oluşmasını sağlıyor. "Doğal Işık", "Kontur Işık" ve "Sahne Işık'' gibi farkl ıçekim modları da bulunuyor. Ama belirteyim bunlar filtre değil.

 6. 6 Animoji

  Animoji.gif

  iPhone X ile birlikte eğlenceli şeyler de geliyor. Bunların en önde olanı Animoji. Ön yüzdeki TrueDepth kamera sistemi sayesinde yüzünüzdeki 50 kas hareketi izleniyor ve bu hareketler ile mimikler sesinizle birlikte panda, tilki ve unicorn gibi avatarlara aktarılıyor. Bu özellik iMessage üzerinde iPhoneX'ler arasında çalışıyor.

 7. 7 TrueDepth Ön Kamera


  iPhone X'in ön yüzündeki kamera 7 MP çözünürlüğünde. Bu sensör hem yazılımsal hem de diğer sensörler ile destekleniyor. Diğer özelliklerde de değindiğimiz öndeki TrueDepth kamera ile Porte Modu çekimleri yapabiliyorsunuz. Bu özelliğin ön kameraya gelmiş olması gerçekten güzel. Yaşasın özçekim tutkunları!

 8. 8 Gelişmiş Quad LED True Tone Flaş


  Dörtlü True Tone flaşı aslında iPhone 7'de görmüşütük. iPhone X'de ise bunun biraz daha geliştirilmişi bulunuyor. Geliştirilmiş kısım ise Slow Sync olarak adandırılıyor. Slow Sync sayesinde flaş zamanlaması en mükemmel ana getiriliyor ve düşük ışıktaki çekiminiz daha aydınlık olarak ön çıkması sağlanıyor.

 9. 9 Sektörün ilk Neural Engine (Sinir Motoru)


  Apple'ın tamamıyla kendisinin yapmış olduğu A11 Bionic yongasının içerisinde iki çekirdekli Neural Engine -Sinir Motoru, Nöral Motoru- yer alıyor. Bu motor iPhone X'in yazılımıyla tam entegreli. Motor sayesinde Face ID ve ödeme sistemi etkin şekilde çalışıyor ve Arttırılmış Gerçeklik özelliği layıkıyla ortama ekleniyor. Sinir Motoru saniyede 600 milyar işlem yapabiliyor. Apple'ın böyle bir motor eklemesinin nedeni tüm işlemleri güçlü 6 çekirdekli A11 yongasına yaptırmak istememesi zira bu enerji tüketimini olumsuz etkileyecektir. Optimize edilmiş ve Yapay Zeka ile desteklenmiş iki çekirdekli sinir motoru her şekilde işe daha çok yarayacktır. Huawei'nin Kirin 970 yongasında da benzer özellik var ancak o yonga henüz bir telefonda kullanılmadı.

 10. 10 Yenilikçi Tasarım


  Apple'ın iPhone X tasarımını şüpheiz büyük bir kısım beğenmiştir. Galaxy S8, Xiaomi Mi Mix 1-2, LG V30, Essential Phone ve diğer çerçevesiz rakiplerin hepsinin altı kısmında görece kalın bir çerçeve bulunuyor, iPhone X'de yok. Sadece üst taraftaki sensör bölümü bir kalınlık oluşturuyor. Ama söylemeliyim ki ekranı çevreleyen çerçevelerin kalınlığı diğerlerine göre birazcık daha fazla. 

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple iPhone X ile Gelen 10 Önemli Yenilik

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz