Apple, Mobil Pazardaki Kârı Silip Süpürüyor!


Mobil pazarda onlarca dev şirket kıyasıya yarış içinde olsa da Apple, pazarın büyük bir kısmını kar oranında domine ediyor. Apple geçtiğimiz 2015 yılında en çok telefon satan firma olmamasına rağmen kar oranı bakımından diğer şirketlerin toplamını bile çok rahat geçiyor.
Apple-dominated-with-91-of-the-profits-in-the-smartphone-industry-last-year
Mobil pazarda oluşan karın tam %91’ini Apple kendi kasasına koyarken bu işten gerçekten ciddi ölçüde para kazanıyor. Hatta bu işten para kazanan iki şirketten biri konumunda. Diğer şirket ise ezeli rakip Samsung. Samsung pazardan sadece %14’lük bir kar sağlayabiliyor. Şimdi %105’lik kar toplamı nasıl oluyor diye sorabilirsiniz, bunun nedeni diğer firmaların zarar etmesi. Apple ve Samsung dışında diğer dev firmalar ”zararına” satıyor diyebiliriz.
Despite-trailing-Samsung-with-a-17.2-market-share-globally...
Bir diğer ilginç nokta ise akıllı telefon satışlarında ki pazar payı. Burada Samsung, pazarın %23.9‘una hakimken Apple, %17.2’sine hakim konumda. Bu iki dev şirketi Huawei ve Lenovo takip ediyor. Bu rakamlardan anladığımız ise çok telefon satmak çok para kazandırmıyor. Yanında sunulan ek servisler (Mağaza gibi) asıl kazancı belirliyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.