Apple, Otonom Araçlar Üzerinde Çalıştığını Bir Mektup İle Doğruladı


Apple’ın bir süredir otonom araçlar üzerinde çalıştığına dair söylentiler geliyordu. Firma bu söylentileri resmen doğrulamamıştı ve de yalanlamamıştı. Söylentiler birbirine eklene eklene bugüne kadar geldi ve Apple, resmen otonom araçlar üzerinde çalıştığını doğruladı.
Bu doğrulama Apple’ın ABD’nin Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi‘ne (NHTSA- National Highway Traffic Safety Administration) gönderdiği bir mektupta ortaya çıkmış oldu. Mektup Apple’ın Ürün Entegrasyon Müdürü Steve Kenner tarafından yazılmış. Mektupta Apple’ın sisteminin sorunsuz olmasını sağlamak için ‘makine öğrenmesi’ kullandığı ve temelde otonom araçların güvenliği ele alınmakta. Aşağıda mektuptan bir bölüm var;

”Apple, ürün ve hizmetlerini daha akıllı, daha sezgisel ve daha kişisel hale getirmek için makine öğrenimi kullanmaktadır. Şirket, makine öğrenimi ve otomasyonu çalışmalarına ağırlıklı olarak yatırım yapıyor ve taşımacılık da dahil olmak üzere birçok alanda otomatik sistemlerin potansiyeli hakkında heyecan duyuyor.”

apple-car
Mektup kısaca Apple’ın otonom sistemler için çok heyecanlı olduğunu ve ileride trafikte bir sorun yaşamaması üzerine kurulu. Bildiğiniz gibi Apple bir otomobil firması değil, bu yüzden devletten testlere başladığında diğerleri ile eşit bir muamele görmek istiyor.
Evet, Apple otonom araçlar üzerinde çalışıyor. Artık bu kesin. Fakat hala çokça soru işareti var. Apple, bir otomobil mi üretecek yoksa otomobiller için bir hizmet yada otomobillere eklenecek bir sistem mi sağlayacak? Bunlar ilerleyen dönemlerde göreceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.