Apple, Para Basmaya Devam Ediyor!


Para, para, para

Teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce Nisan-Haziran dönemine ait kendi 3. Çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Firma gelir ve net kar düzeyinde yükselişini sürdürmeye ve yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor.
Firma bu üç aylık dönemde toplamda 45.4 Milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Apple, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 42.4 Milyar dolar gelir sağlamıştı, dolayısıyla %7.1’lik bir artış söz konusu bu çeyrekte. Ayrıca açıklanan verilere göre firma toplam gelirinin %61’ini uluslararası satışlardan elde etmiş durumda.

Bu dönemde Apple’ın net karı ise 8.7 Milyar dolara yükseldi. Geçen yıl aynı dönemde 7.8 Milyar dolar kar sağlanmıştı. Yani %11,5 seviyesinde bir artış görmekteyiz bu tarafta. Kasaya giren paralar, sermayedarlara dağıtılan kar payları sonucunda Apple, nakit birikimini 261,5 Milyar dolara ulaştırdı. Artan hisse değerleriyle de Pazar değerini 830 Milyar dolara yükseltti. Eğer Apple böyle devam ederse tarihin ilk 1 Trilyon dolarlık şirketi olabilir.

iPhone, iPad ve Mac satışları

Nisan-Haziran döneminde iPhone satışları %1,5 artarak 41 Milyon 26 Bine, iPad satışları %14,8 artarak 11 Milyon 421 bine ve Mac satışları da %0,9 artarak 4 Milyon 292 bine yükseldi. iPhone tarihinden bu yana toplamda 1.2 Milyar adet cihaz satıldı. iOS cihazlarının sayısı 1.5 Milyarı geçti.
Apple ayrıca 2017 mali yılının dördüncü çeyreğinde 49 ile 52 Milyar dolar arasında gelir beklediğini de açıkladı.
Kaynak; Apple 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.