Apple, Qualcomm'a 1 Milyar Dolarlık Tazminat Davası Açtı


Geçtiğimiz dönemde FTC (ABD Federal Ticaret Komisyonu), Qualcomm’a rekabet şartlarına aykırı patent lisanslamaları uygulaması iddiasıyla dava açmıştı. Bu haberin üzerinden çok geçmeden Apple’da, firmanın baskıcı tavrı ve gereksiz telif hakkı istemesi sebebiyle dava etmiş durumda.
Qualcomm hakkında yapılan iddiaların özeti firmanın tekel olmaya çalışması mantığında toplanıyor. İddialara göre firma rakabeti önlemek adına ürünlerini sattığı firmaları anlaşmaya zorlayarak rakip firmaların çözümünü kullanmamasını istiyor. Aynı zamanda yüksek lisans ücretleri ve satılan her cihazda belli bir yüzde de istiyor. Qualcomm için aslında bunlar iddiadan öte zira 2015 yılında Çin, haksız rekabetten ötürü firmayı 1 Milyar dolar cezaya çarptırmıştı. Geçtiğimiz sene ise Güney Kore aynı sebepten şirketin 853 milyon dolarlık tazminat ödemesine hükmetmişti.
Apple ile Qualcomm arasında yapılan 2011-2016 yıllarını kapsayan sözleşmeye göre Apple, bu süre zarfında başka üreticilerden modem temin etmeyecekti. FTC’nin dava sebebi de bu zira firmanın eşitliğe dayanan rekabet ortamı bozduğunu belirtiyor.

Apple’ın dün açtığı dava ise Qualcomm’un patentler noktasında ki zahmetli, mantıksız ve masraflı davranışlarından kaynaklanıyor. Apple, kendilerine başka üreticilerden tedarikte bulunmasına imkan tanımayan Qualcomm hakkında yüksek lisans bedelleri ve satılan her iPhone için belirli bir yüzde istediği gerekçesiyle 1 Milyar dolarlık davayı açmış durumda.
Qualcomm tarafı iddiaları reddederken söylenenlerin endişe verici olduğunu ve mahkemede savunma yapacaklarını belirtiyor. FTC’nin davası ve Apple’ın davası eğer Qualcomm aleyhinde sonuçlanırsa firma açısından büyük bir kayıp olacak diyebiliriz.
Kaynak; Reuters


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.