Apple Rekor iPhone Satışına İmza Attı Ama Kar Düştü


2016 yılı genel olarak akıllı telefon pazarında daralmaların yaşandığı bir yıl oldu. Yılın ilk üç çeyreğinde de Apple bu durumdan olumsuz etkilendi. Ancak beklenenin tersine Apple, 2016 yılının son çeyreğini ağzı kulaklarında kapatarak rekor iPhone satışına imza atmayı başardı.
Apple tarafından beyan edilenlere göre firma 2016 yılının son çeyreğinde 78.3 Milyon adet iPhone satışı yapmış durumda. Böylece Apple son üç çeyrektir düşen satışlarını ciddi oranda arttırdı diyebiliriz. Öyle ki geçen yılın aynı dönemine göre %4.7’lik bir artış söz konusu.
Bize göre son Apple’a göre bu çeyrek firma ortalama satış fiyatı da rekor kırarak 694.57 Dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz sene -2015- 691 Dolar olmuştu. iPad tarafındaki satışlar ise düşmeye devam ediyor. 13 Milyon iPad‘in satıldığı bu dönemde geçen yıl 16.12 milyon iPad satılmıştı.
Artan iPhone satışlarında iPhone 7 ve özellikle Plus modelinin kattığı ivme son derece önemli bir faktör oynasa da Apple’ın net karındaki düşüşe engel olamadı. Bu dönemde Net Kar bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.5 azalarak 17.89 Milyar dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki senenin aynı döneminde bu rakam 18,36 Milyar dolar olarak kayıtlara yansımıştı. Ancak  gelir tarafında ise %3’lük bir artışla 78.4 milyar dolar elde edilmiş.
İşin büyüleyici kısmı ise Apple’ın nakit rezervi yani kasasındaki para tam 246 Milyar dolara yükselmiş olması. Bu muazzam bir rakam.
Kaynak; Apple 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.