Apple ve Samsung Davası Bitmedi; Karar Yargıtayda!


Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın 2011’de Samsung’a açtığı dava sonuçlanmış ve firmanın Apple’a 548 Milyon dolar ödemesi kararı verilmişti. Yaptığımız haberde de belirttiğimiz gibi Samsung’un pes etmeyeceği zaten biliniyordu. Güney Koreli dev davayı Yargıtaya taşıyarak ve parasını ve itibarını kurtarmak istiyor.
Bildiğiniz gibi 2011’de Apple, Samsung’a 5 cihaz için patent ihlali davası açmış ve tazminat istemişti. O günden buyana toplam patent ihlali sayısı 26 rakamına kadar ulaştı. Samsung, patent ihlali yapmadığını, teknolojinin rutin gelişiminde benzerliklerin olabileceğini ve Apple’ın gelişimi yavaşlatmaya çalıştığını söylüyor. Apple ise fikri mülkiyet haklarına dayanarak çıkarlarını korumaya çalışıyor.
Samsung’a göre dava sadece maddi bir yükümlülük değil. Bu davadan ABD’li irili ufaklı şirketlerinde etkileneceğini belirten Güney Koreli dev, rekabetin mevcut piyasa şartlarında devem etmesini istiyor. Samsung’un bir diğer ve paradan daha önemli derdi ise imajı. Firma, kullanıcılar karşısında ”taklitçi” imajı oluşturulmasını istemiyor. Dava sonucunda çıkacak kararı merak ediyoruz, takibimiz sürüyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Samsung hakında daha ne kadar taklitçi imajı oluşacak yahu. Bence bu işi uzattıkça imajları daha kötü etkileniyor. 4 senedir sürüyor dava ve her sene gündeme geliyor “taklitçi samsung” vs diye. Parayı 1 milyar dolardan 500 milyonlara kadar düşürdüler. Öde bitsin artık…