Apple WWDC 2017: iOS 11, Siri Destekli Hoparlör ve Diğer Beklediklerimiz


Yeniden Haziran oldu ve Apple’ın geliştirici konferansına çok az bir süre kaldı. Konferansa dair beklentiler hemen aşağıda.

Apple, Pazartesi günü bu yılki Worldwide Developers Conference‘ı her yıl olduğu gibi şirketin üst düzey yöneticileriyle beraber açılış sunumuyla başlayacak. Geleneksel olarak WWDC,  iOS ve macOS (ve son zamanlarda da tvOS ve watchOS) üzerinde yoğunlaşmış bir yazılım şovu olmuştur. Fakat bu yıl, fuarda birkaç donanım tanıtılmasını da bekliyoruz.
Şimdi sırada Pazartesi’nden beklediklerimiz gelecek. Apple’dan bu yıl öyle çok fazla bir sızıntı gelmedi o yüzden aşağıda belirttiklerimize başka şeyler de eklenebilir. Başlayalım.

YAZILIM

Oldukça emin olduğumuz ve güvenerek beklediğimiz bir şey varsa o da şunlardır: iOS, macOS, tvOS ve watchOS’un bir sonraki sürümleri. Apple’ın dört büyük platformunun dördü de, etkinlikte yapılacak duyurudan kısa bir süre sonra geliştirici önizlemeleri yayınlanacak ve her zamanki gibi sonbahar döneminde cihazlara gelecek. 
IOS tasarım güncellemeleri; Bloomberg geçtiğimiz ay iOS 11’in “güncellenmiş bir kullanıcı arabirimine” sahip olacağını bildirdi ancak daha fazla detay sunmadı. Tahminimizce Apple, iOS için ”karanlık mod” üzerinde çalışıyor. Bu önemli çünkü, sızıntılarından öğrendiğimize göre yeni iPhone’da OLED ekran yer alacak. Yani OLED’de siyah kısımlarda ledler kapatıldığı için ciddi bir pil tasarrufu görebiliriz, Apple Watch’da olduğu gibi.
Daha fazla kalem desteği; Bloomberg ayrıca Apple Pencil destekli iPad için bazı güncellemeler göreceğimizi belirtmişti. Apple, kalemi daha etkin kullanabilmek için Mail ve Safari gibi bazı uygulamalarını güncelleyebilir. Kısaca, S Pen’e oranla zayıf kalan yerlerini kapatmaya çalışacak.
Uygulama güncellemeleri; Apple’ın diğer büyük hikayesi muhtemelen uygulama yükseltmeleri olacak – geçen yıla bakıldığında, iOS’un en büyük değişikliklerinin bazıları iMessage ve Fotoğraflar gibi uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirildi. Apple’ın bu sene de devam etmesini bekliyoruz.
Arkadaşına ödeme yapmaya ne dersin?; Apple’ın, Venmo ve Square Cash gibi şirketlerle rekabet edebileceği bir peer-to-peer ödeme hizmetini aktif edeceği belirtiliyor. Ancak bunun Apple Pay’ın bir özelliği olup olmayacağı veya iMessage’de (veya her ikisinde de) bir nakit aktarım özelliği olup olmayacağı belli değil.
Daha akıllı Siri; Apple, Amazon Echo ve Google Homes’ın dünyayı ele geçirmesini istemiyorsa Siri’yi daha akıllı hale getirmesi ve Siri’yi bir donanım ile desteklemesi gerekecek. Buna aşağıda değineceğim.
watchOS ve tvOS için; Apple’ın iki genç işletim sistemi watchOS ve tvOS için bazı güncellemeler yapmasını bekliyoruz. Bu yıl radikal bir değişiklik görmeyi ummuyoruz iki sistemde de ancak kullanıcı deneyimini yükseltecek iyileştirmeler olacaktır.

DONANIM

Siri hoparlör; Apple’ın Amazon Echo ve Google Home’a ​​verdiği cevap Pazartesi günü duyurulabilir. Şimdilik cihazın ne yapabileceği, neye benzeyeceği yada bir ekranı olup olmayacağı konusunda hiçbir şey belli değil. Ancak tahmin edersiniz ki Amazon Echo ve Google Home gibi benzer yeteneklere sahip olacaktır.
Ayrıca, Apple’nın akıllı ev sistemi olan HomeKit ile destekleneceğini de düşünebiliriz. Apple’ın akıllı hoparlörünü rakiplerinden üstün kılan herhangi bir büyük özelliği var mı bilmiyoruz ama yüksek ihtimalle firmanın ekosistemiyle güçlü bir bağı olacaktır.

Yeni iPhone’ları burada görmeyeceğiz… Eylül’ü bekleyin.

Yeni bir iPad; Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 10.5-inç iPad Pro üzerinde çalışmakta olduğunu ve muhtemelen WWDC’de tanıtılacağını söylüyor. Yeni modelin mevcut 9.7-inç iPad Pro ile aynı ebatlarda olması bekleniyor. Dolayısıyla Apple’dan daha ince çerçeveli bir iPad Pro görebiliriz.
Güncellenmiş MacBook’lar; Burada büyük bir şey yok, Apple’ın dizüstü bilgisayarlarının bazı spesifik detaylarını yükseltme zamanı geldi. Apple’dan yeni nesil Intel işlemciler ve daha fazla RAM desteğini muhtemelen göreceğiz.
MacBook Air için güncelleme; Apple’ın MacBook Air’i son güncellemesinden bu yana iki yıl geçti ve muhtemelen şirket cihazın ölüp gitmesini bekliyor fakat firmanın bu beklentilerinin aksine cihazın satışları güçlü kalmış durumda. Apple’ın 100 Dolar altındaki tek dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air, pazartesi günü donanım (Kaby Lake) güncellemesi alabilir.
Yazımızı buradan noktalandırıyoruz. Pazartesi günü bu konular hakkında daha fazla detaya sahip olacağız. Görüşmek üzere.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.