Apple'dan Yeni Rekor; 800 Milyar Dolarlık Piyasa Değeri


Apple’ın yeni iPhone modelleri büyük bir beklenti yaratmışken bu beklenti firmanın piyasadaki değerine de oldukça olumlu katkıda bulundu ve Apple yeni bir rekora imza attı.

2017 yılına oldukça hızlı başlayan Apple, kısa süre önce 800 Milyar dolar piyasa değerine ulaşan ilk ABD’li şirket oldu. Bu yıla hem rekor iPhone satışı hemde çok iyi giden mali durum bizlere geçen yılki düşüşü firmanın atlattığını gösteriyor. Önümüzdeki dönemde 10. yıl iPhone modelleririni tanıtacak olan Apple’da işler herhalde bundan daha iyi gidemez.

Kısa bir süre önce hisse senedi fiyatlarında %1 artış yakalayarak senet başı 153.99 dolar değere ulaşan Apple, böylece piyasa değerini de tam olarak 803 Milyar dolara yükseltti. Bu değere daha önceleri ABD’li petrol şirketleri yaklaşmış olsada artık bu seviyeler teknoloji ve bilişim şirketlerinin diyebiliriz. Apple tarafından kutlamayı hakeden bir diğer olay ise şu; Bu yılın başında Apple’ın piyasa değeri yaklaşık 610 milyar dolar seviyesindeydi. Sadece 4 aylık bir sürede %33’lük bir artışa imza atılmış.
Apple’ın şimdiki en büyük hedefi 1 Trilyon dolar değere ulaşan ilk şirket olması. Ancak bu o kadar kolay değil fakat analistler bunu ilk olarak Apple’ın başaracağından emin. En değerli ve en çok kar getiren firmanın, en yakın takipçisi ise Alphabet (Google çatı şirketi). Alphabet’in piyasa değeri ise 653 Milyar dolar seviyesinde.
Kaynak; Bloomberg


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.