Apple'ın iOS GM Sızıntısı; Yeni iPhone'lar, Watch Series 3 ve Çok Daha Fazlası


Son dönemin en büyük sızıntısı

Birkaç gün önce Apple’ın iOS 11 GM (Golder Master) sürümü yani beta final sürümünün sızdırılması gündemlere bomba gibi düştü. Bu sürümü didik didik edenler çeşitli bilgilere ulaştı. Yeni iPhone modellerinin adı, yeni AirPods kulaklıklar, FaceID, Watch Series 3, Animoji gibi pekçok bilgi ortalığa saçıldı.

İlk Olarak Yeni iPhone

Sızıntı ile birlikte 12 Eylül’de tanıtlacak 3 yeni iPhone’un isimleri ve 10. yıla özel iPhone’un özellikleri ortaya çıktığı

belirtiliyor. Buna göre, yeni iPhone’una adı iPhone X olacak. Buradaki X ibaresi anlaşıldığı üzere ’10’ rakamını ifade ediyor. iPhone X, önceki sızıntılarla da gördüğümüz üzere OLED ekranla geleceği bu yeni sızıntı ile doğrulanmış oldu. True Tone Display beyaz dengeleme özelliği sayesinde bu ekran, diğer AMOLED ekranların beyazları sarımtırak göstermesi sorununu ortadan kaldıracak. Bu arada ekran 1125×2436 çözünürlüğünde olacak.
iPhone X aynı zamanda kamera tarafında da önemli yenilikler getiriyor. Özellikle Portre modu güzelce elden
geçiriliyor ve Portrait Lighting adında yeni bir özellik ekleniyor. Kontür ışıklandırma, doğal aydınlatma, stüdyo ışıklandırması gibi çeşitli ışık filtreleri sayesinde fotoğraftaki derinlik arttırılacak. Video kamear tarafında da yenilik var. Artık 4K 60 FPS ve 24 FPS, 1080p 240FPS video çekimi yapabilecek.

Bunlara ek olarak iPhone X’in tasarımı da doğrulanmış oldu (üstte sağtarafa yaslanan görsel). iOS 11 GM sürümünde iPhone X’in SOS modunun nasıl etkinleştireceğini gösteren diagramda telefonun ön yüz tasarımı da onaylandı diyebiliriz. Dolayısıyla daha önce haberini yaptığımız sözde iPhone X maket görsellerinin doğru olduğu ortaya çıkmış oldu.

Home butonu yerine çizgi şeklinde sanal home butonunun yer alacağı iPhone X’de ayrıca Touch ID yerine Face ID özelliği olacak. 3D olarak yüzünüz taranacak ve bu şekilde cihazın kilidini ve farklı özellikleri açabilecek, etkinleştirebileceksiniz. Ek olara Face ID ile yüz hareketleriniz emojilere aktarılacak. Oluşturulan emojiler, Animoji olarak adlandırılıyor ve sadece Face ID destekli cihazlarda iMessage üzerinden paylaşılabiliyorlar.

Diğer iPhone’lar Ne Olacak?

iPhone 7s ve 7s Plus olarak beklediğimiz diğer iki modelin ise iPhone 8 ve iPhone 8 Plus olarak geleceği söylenmekte. Apple, şimdiye kadar ”s” ibaresi olan iPhone’larda görsel açından çok az değişiklik yapıyordu ki zaten az değişiklik olduğu için ”s” ekini alıyorlardı. Ancak bu sefer böyle olmayacak. iPhone 8 ve 8 Plus, cam gövde ve kablosuz şarj ile desteklenecek. Şimdilik bildiğimiz bunlar. Belki tasarımsal açıdan da değişiklikler olabilir, radikal olmasa da.

Apple Watch Series 3


Apple, aynı zamanda 12 Eylül’de akıllı saat serisinin üçüncü nesli olan Watch Series 3’ü de tanıtacak. Tasarımsal açıdan baktığımızda esasında Watch Series 2’den çok radikal farklılıklarının olduğunu söylememiz zor. Fakat, sağ tarafa bulunan kırmızı renkli buton ilk olarak farklılığın kendisini gösterdiği yerlerin en başında bulunuyor.
İlginçtir ki Tim Cook, 2015 yılında bir Apple Store’da böyle kırmızı düğmeli Watch ile görülmüştü. ”O model ile bu aynı mı?”, ”İki yıl önce yaptınız da şimdi mi satıyor sunuz?” gibi sorular aklıma gelmedi değil. Ayrıca, Watch Series 3’ün LTE desteğine sahip olması yani telefondan bağımsız kullanılmasının ve çağrı yapılmasının mümkün olmasını kuvvetle bekliyoruz.

Appe AirPods 2 Kulaklıklar

Aşağıdaki Tweet’te yeni AirPods 2 kulaklıkları görebilirsiniz. Tasarımsal açıdan kulaklıklarda neredeyse bir fark bulunmuyor. Henüz şarj süreleri veya teknik özellikleri hakkında da elimizde bir bilgi yok. Ancak kutu tasarımında bir değişiklik olduğunu görüyoruz. İlk nesilde şarj bilgisi kutu içinde yer alıyordu, şimdi olması gereken oldu ve şarj bilgisi kutu dışında gösteriliyor.


#Kaynak; 9to5Mac (12 3)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Haklısınız. Önceki iPhone’lara göre yinede büyük ilerleme.