Apple'ın Patent Davasında Mahkeme Samsung'u Haklı Buldu, Apple Suçlu Çıktı!


A man is silhouetted against a video screen with Apple and Samsung logos as he poses with a Samsung Galaxy S4 in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica, in this August 14, 2013, file photo. A U.S. jury on November 21, 2013, awarded Apple Inc AAPL.O $290.45 million in a damages retrial against Samsung Electronics Co Ltd 005930.KS, the latest battle in global patent litigation between the two mobile giants. REUTERS/Dado Ruvic/Files (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: BUSINESS TELECOMS)

Bildiğiniz gibi Apple ve Samsung sadece mobil pazarda değil mahkeme salonlarında da kıyasıya mücadele içinde. Bu bağlamda aralarında ciddi patent davaları da söz konusu. Şimdiki patent davası 2014 yılında ki bir patenti kapsıyor, (2012’de başlayan efsane patent davası değil) davacı Apple, Samsung’un kendi patentini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuş ve mahkeme Samsung’a 120 Milyon dolarlık tazminat cezası vermişti.
gsmarena_001
Kararı beğenmeyen Samsung, bir üst mahkemeye çıkarak temyiz mahkemesine başvurmuştu. Mahkeme, daha önce Samsung’a verilen kararı inceleyerek yargılamanın haksız olduğunu belirtti ve kararı bozdu dolayısıyla Samsung, 120 Milyon dolar ödemekten paçayı kurtardı.
İşin ilginç yanı ise raporlar gözden geçirilirken aslında Apple’ın Samsung’a ait bir patenti ihlal ettiği ortaya çıkması oldu. Yani patent davası açan Apple aslında patenti ihlal eden konumuna düştü. Fıkralara konu olabilecek bu durumda Apple bir açıklama yapmaktan kaçınırken Samsung yetkilisi; “Mahkeme tüketiciler açısından olumlu bir karar verdi. Rekabet mahkeme salonundan çıkarak yeniden ait olduğu yere, teknoloji pazarına döndü.” minvalinde bir açıklamada bulundu. Sürecin nasıl devam edeceği ise apayrı bir muamma.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir