ASELSAN ASYA; Askerler için Dış İskelet Desteği


IDEF 2017 fuarı kapsamında askeri ürün tanıtımları devam ediyor. Fuarın önemli isimlerinden ASELSAN, yeni giyilebilir teknoloji ürünü ASYA’yı duyurdu.

ASELSAN ”Askeri Yürüyüş Asistanı” yada kısa adıyla ASYA, yurt dışında exoskeleton olarak bilinen yardımcı dış iskelet rolünü üstleniyor. DARPA gibi önemli savunma kuruluşlarının geliştirdiği, asklerlerin hareket kabiyetlerini arttıran bu sistem şimdi ASELSAN tarafından, üniversitelerin de desteğiyle milli imkan ve kabiliyetlerle geliştiriliyor.

IDEF fuarında sergilenen ASYA, kullanan personele yürüme, koşma, tırmanma ve sıçrama gibi hareketlerinde destek oluyor. Aynı zamanda daha fazla mühimmat taşımasının da yolunu açıyor. Hafif, dayanıklı ve uyumlu yapısıyla etkin bir kullanım sunan ASYA, özel kuvvetler, piyade ve jandarmanın ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriliyor.
Açıkçası ASYA gibi askeri exoskeleton ürünlerinin geleceğinin geniş olduğunu düşünüyorum. Özellikle TSK personelinin zorlu coğrafi bölgelerde görev yaptığını düşündüğümüzde böylesi yardımcı araçlara son dere ihtiyaç var. Zira metrelerce karda yada eğimi yüksek dağlarda yürümek kolay olmasa gerek.
IDEF fuarı hakkında haberlerimiz devam edecek.
(Başlık görseli temsilidir.)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir