Avrupa Birliği, Robot Yasasını Onayladı!


Bilim kurgu filmlerinde akıllı robotları gördüğümüzden beri aklımızın bir köşesinde gerçektende bu robotların bir gün hayatımıza gireceğinden adımız gibi emindik. Nitekim artık yavaş yavaş robotlar hayatımıza ve iş yerlerimize girmeye başladı diyebiliriz. Avrupa Parlamentosu da son zamanlarda  önümüzdeki yıllarda hayatlarımızın birer parçası olacak robotlar hakkındaki yasa tasarısı üzerinde çalışıyordu ve kısa süre önce bu tasarı onaylandı.
Lüksemburg Milletvekili Mady Delvaux, tarafından düzenlenen robot yasa tasarısı Isaac Asimov’un bahsettiği, oldukça ünlü  olan üç robot yasası’nın paralleliğinde gerçekleşiyor. Asimov‘un ünlü robot yasası şunlardır;

  • Bir robot insanlığa zarar veremez veya tepkisiz kalarak insanlığa zarar gelmesine izin veremez    (0. yasa)

  • Bir robot bir insana zarar veremez veya bir insana zarar gelmesine seyirci kalamaz.
  • Bir robot birinci kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
  • Bir robot birinci ve ikinci kuralla çelişmediği sürece kendi varlığını korumak zorundadır.

Bunun yanında üretilen robotların denetenmesi için bir ”Etik Kurulu”nun kurulması ön görülüyor bu yasa tasarısında. Bunun dışında maddeler arasında dikkat çeken bir başka nokta ise robotların ”kapatma düğmesine” sahip olmaları gerektiği. Hatta bu tasarıya göre robotlar, elektronik bir kişilik olarak görülecek. Yani eylemlerinden veya davranışlarından bizzat sorumlu olacak. Ayrıca robotların çok fazla kullanılacağı ve ciddi işsizliklere neden olacağı belirtilerek insanlara işsizlik maaşı ve asgari ücret bağlanması da ön görülüyor.
Şimdi işe Avrupa Birliği ülkelerine geçmiş durumda. 28 ülke bunun üzerinde müzakereler yapacak, eğer gerekli bulursa değişiklikler yapabilecek. Sonrasında tüm AB ülkelerinde bu yasa geçerli olarak yürürlüğe girecek.
(Merak ettiğim robotlar ile ileride evlenilip evlenilemeyeceği?)
Kaynak; BBC


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir