Avrupa’dan Google’a Rekor Ceza!


Akıyor bu akşam maşallah

Avrupa Birliği’nin 2010 yılında Google hakkında başlattığı soruşturmada nihayet sonuca ulaşıldı. Tam yedi yıl önce Microsoft’un ve diğer firmaların, Google’ı haksız rekabet nedeniyle AB’ye şikayet etmesiyle başlayan uzun süreçli soruşturma kapsamında, teknoloji devine rekor meblağda ceza kesildi.
Avrupa Birliği, soruşturma sonucunda Google’ın, hakim olduğu pazar payını kendi alışveriş bağlantılarını öne çıkarmak için kullandığı kararına ulaştı. Bu nedenden dolayı tam 2.42 Milyar Euro (2.73 Milyar Dolar) ceza kesilen Google’a ayrıca gerekli değişiklikleri yapması için de 90 günlük bir süre verilmiş durumda. Eğer, Google bu süre zarfında istenen değişiklikleri yapmazsa başka büyük cezalarla karşı karşıya kalabilir.
Google’a verilen 2.42 Milyar Euro’luk ceza şimdiye kadar bir teknoloji firmasına verilen en büyük ceza olarak tarihe geçiyor fakat Mountain View merkezli şirketin ucuz yırttığını da söylemeliyiz. Zira, AB kurallarına göre firmalara verilen ceza onların gelirlerinin %10’u olarak gerçekleşiyor.
BBC verilerine göre Google’ın çatı şirketi Alphabet, son cari yılda yaklaşık 90 Milyarlık bir gelire ulaşmış. Bu durumda firmanın 7-8 Milyar dolardan kurtulduğunu söyleyebiliriz.
Bununla birlikte, Google yaptığı bildiride AB’nin almış olduğu bu karara itiraz edeceklerini aktarıyor. Google, bildirisinde yaptıklarının herhangi bir tarafın lehine işlemediğini, kanıtlara bakıldığında da bunların görülebileceğini söylüyor. Google, Komisyonun almış olduğu kararı detaylı bir şekilde inceledikten sonra itiraz edecek.
Kaynak; BBC


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.