Prof. Dr. Aziz Sancar, Sigaranın DNA’ya Verdiği Zararı Ortaya Çıkardı!


Bilim adamları onlarca yıldır sigara içmenin DNA hasarına neden olduğunu ve akciğer kanserine neden olduğunu biliyor. Ancak şimdi Aziz Sancar bunu DNA seviyesinde haritalandırdı!

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde Prof. Dr. Sancar ve ekibi, sigaranın DNA’ya verdiği zararı göstermek adına oldukça güzel bir çalışmaya imza attı. Gurur kaynağımız Nobel ödüllü Aziz Sancar ve ekibi DNA hasarını haritalamak için kullanışlı bir teknik geliştirerek bunu kanserojen kimyasaldan kaynaklanan hasarı haritalamak için kullandılar.
Her ne kadar sigaranın sağlığa zararlı olduğu biliniyor olsa da Sancar ve ekibi ilk defa bu zararın DNA üzerindeki etkisini gözler önüne sermiş oldu. Spesifik bir detay vermek gerekirse, araştırmada Benzo(a)piren(BaP) isimli yüksek kanserojen değerine sahip bir molekül üzerinde durulmuş. Bu kanserojen madde tütün bitkileri gibi yanan organik bileşiklerin bir yan ürünü olarak kaşımıza çıkıyor.

DNA’yı sabote eden BaP 

Bununla birlikte Aziz Sancar yaptığı açıklamada “Bu, ABD’de kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan bir kanserojen ve şimdi ortaya çıkan hasarın geniş bir haritasına sahibiz” söyleminde bulundu.
Bu gibi haritalar, bilim insanlarının sigara içilmesine neden olan kanserlerin neden kaynaklandığını, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız veya dirençli olduğunu ve bu kanserlerden nasıl engellenebileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur


Sancar, hücresel seviyede sigaranın zararlı olduğuna dair böylesine karmaşık ve spesifik kanıtların verilmesinin bazı sigara içicilerinin bu alışkanlığı bırakmasına neden olmasını umuyor. Bu araştırma ile dünya çapındaki 1 Milyar sigara kullanıcısı için ilaç geliştirilmesi de umut ediliyor.
Dijitaller olarak Prof. Dr. Aziz Sancar’ı ve ekibini kutluyoruz!
Tüm detaylara; Buradan (Teknik) ve Buradan ulaşabilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.