Banana Pi Kullanımı,Yapılabilecekler ve Kimler almalı


Günümüzde meraklı, araştırmacı ve geliştirmeyi seven bilgisayar kullanıcılarının dikkatini çeken ve kolaylık sağlayan kartlardan biri olan ve ucuzluğu ile kullanıcıların ilgisini çeken Banana Pi den bahsedeceğiz.

Bu kartı kimler almalı ?

Bu kartı daha önceden linux üzerinde uğraşmış , el becerisi ve problem çözme yetisi normal kullanıcılardan bir tık daha iyi ve İngilizce araştırma yapmayı bilen oradaki kodları yorumlayabilen arkadaşlar alırlarsa kartla ilgili pek sorun kalmaz. 🙂 Raspberry pi den farkı kitlesi oldukça az ve yazılan programlar tam uyumlu değiller. Raspberry pi de bir sorunla karşılaştınız da sorununuzun çözümünü bulabilirsiniz fakat banana pi için bu pekte geçerli değil. İlk defa böyle bir geliştirici kartı işine girecekseniz ve gerçektende uğraşacaksanız ilk hedefiniz raspberry pi olsun. Yok ben daha önce hiç bu kartlara bulaşmadım bilgisayarda sadece windows kullandım linux bilgim yok derseniz bulaşmayın. Bu kartla sadece nas için yada web sunucusu gibi sunucu programları ile uğraşacaksanız o zaman raspberry pi yada banana pi sizin için bir farkı kalmayacaktır.

Cihazın genel özellikleri , artıları ve eksileri …

Cihaz Allwinner A20 SOC kullanıyor. Arm Cortex A7 çift çekirdek , Mali 200 GPU ve 1 GB DDR3 ram bulunuyor. İşlemci bakımından günümüzün Raspberrypi 3 den neredeyse %50 yavaş diyebiliriz. Raspberry pi 3 üzerinde dahili Wifi ve Bluetooth alıcısı , 4 adet USB girişi 100 Megabit Ethernet bulunuyor. Banana pi de dahili bluetooth ve wifi yok 2x usb ve 1x otg var fakat 1000 Megabit Ethernet ve Sata 2 portu bulunuyor. Buda Nas sistemi veya medya sunucu yapmak için kesinlikle raspberry pi den daha iyi bir seçenek olduğunu gösteriyor. Banana pi üzerinde hassasiyeti oldukça iyi olan bir mikrofon ve kızılötesi alıcıda bulunuyor. Raspberry Pi dekine benzer ve wiringpi destekli pinler bulunuyor. Bu pinler her ne kadar basit işler için (led kontrolü) raspberry pi kütüphanesi kullanılabilse de FM radyo gibi daha karmaşık durumlarda kullanılamıyor.

Cihaz ile bazı yapabilecekler.

 • Dosya paylaşımı için NAS sunucusu .
 • Güvenlik kamerası.
 • Müzikleriniz çalabileceğiniz uzaktan kontrol edilebilen Jukebox sistemi.
 • Kendi kişisel blog sitenizi barındıracak bir web sunucusu.
 • Rygel ile medya ve DLNA paylaşımı.
 • Kendinize ait vpn destekli router (Linki güncelledim. 3 senedir banana pi birisini bunun için kullanıyorum)

Cihaz kullanımı için gerkli olan temel araçlar

 • 1 adet 5v 2A çıkışı olan bir adaptör
 • Hız sıkıntısı yaşamamak için uhs1 destekli minimum 8GB SD kart (Uzun kullanımlar sonucunda Toshiba önermiyorum bad sector oluşuyor sandisk te herhangi bir problem yaşamadım)
 • İnternet bağlantısı ve Cat6 UTP (Ethernet) Kablosu
 • SD kartınıza veri yazabilmek için SD kart okuyucu (laptoplarda genelde dahili olarak bulunuyor)

Cihaz üzerinde hem kendi sitesinde bulunan hem de başka geliştiriciler tarafından geliştirilmiş olan işletim sistemlerini test ettik .Bu yazıyı yazmadan önce sd kart çöplük olana kadar  2. banana pi de teker teker deneme yaptık  .  Kendi sitesinde bulunan imajlar genelde 2014 ve 2015 yılından kalma güncel olmayan imajlar. Bu tip kartlar için işletim sistemi üreten armbian ise oldukça güncel ve yeterli. Cihazınızı sunucu olarak kullanacaksanız ve hiçbir monitöre bağlamayacaksanız Server versiyonundan Mainline xenial seçeneğini öneririz. Televizyona bağlayacaksanız , normal bir bilgisayar gibi kullanacaksanız Desktop versiyonundan Legacy seçeneğini öneririz.
Mainline versiyonunda gpu desteği yok ve gpu ya bellek ayrılmıyor bu yüzden 1 gb belleğin tamamını sunucu işlemlerinde kullanabilirsiniz. Legacy versiyonu GPU desteği bulunuyor ve hdmi üzerinden ses çıkışı sağlayabiliyorsunuz. İşletim sistemi linki
İsteğinize göre olan img (imaj dosyası) indirdikten sonra win32 disk imager ile sd kartımıza yazıyoruz.

Win32 Disk İmager kullanımı

Cihaza SSH ile bağlanacaksak bilgisayarımıza bir SSH clienti indiriyoruz. Windows kullanıyorsanız benim tavsiyem Putty üzerinden geliştirilmiş olan ve daha fazla özellik barındıran Kitty olacaktır. Modem ara yüzünde bağlı cihazlar kısmından ip adresini bakıyoruz ve ssh ile bağlanıyoruz . Kullanıcı adımız root parola 1234 ilk girişte sizden tekrar bu parolayı isteyecek, sonrasında yeni bir parola isteyecek ve yeni bir kullanıcı oluşturacak .Eğer cihazımızı bir ekran (monitör yada TV) bağladıysak parolamızı yazmadan önce bir kere numlock basarak numlock aktif edin. Yeni parola oluştururken de Türkçe harfle ve  . , * – i içermeyen bir parola belirlediğinize emin olun.
SSH ile bağlıyken nano ile bir metin düzenlerken numpad de  sıkıntı yaşarsanız keypad mode kapatın . Rehberi
Cihazınızı TV ye bağladınız ve ip adresini öğrenmek isterseniz terminalden sudo ifconfig eth0 yazın.
Cihazı masaüstü oramında kullanırken Türkçe klavye sıkıntısı yaşıyorsanız teminali açın ve ardından setxkbmap tr komutu yazın yada ayarlardan klavyeyi Türkçe seçin .

Cihazınızı hdmi ile bağladınız ve Desktop Legacy versiyonu kullanıyorsunuz fakat hdmi üzerinden ses alamıyorsanız ses simgesine sağ tıklayarak hdmi çıkışını gerçekleştirebilirsiniz yada terminalden sudo pacmd set-default-sink alsa_output.platform-sunxi-sndhdmi.0.analog-stereo komutunu yazabilirsiniz.

Cihazınızın ekranına uzaktan (telefon, tablet yada PC) üzerinden erişmek istiyorsanız VNC Server kurarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.
VNC server nasıl kurulacağını anlatan rehber

Cihazınızı bir monitöre bağladınız ve masaüstünde fazladan klavye fare istemiyor yada laptop olduğu için usb klavye fareniz yoksa synergy ile bunu çok rahat gerçekleştirebilirsiniz.
Synergy Klavye Fare paylaşımı kurulum rehberi

Cihaz üzerinde gpio pinlerini kullanabilmeniz için gpio pinlerinin sürücüsünü banana pi yükleminiz gerekiyor. Bu yükleme işlemini sizler için biraz basitleştirmeye çalıştık. Aşağıda bulunan kodları Banana Pi yazarak kurulumu başlatabilirsiniz.


wget https://raw.githubusercontent.com/AhmetOZER/some-tools/master/linux/bananapi/dijitaller-gpio-installer.sh --no-check-certificate
chmod 755 dijitaller-gpio-installer.sh
./dijitaller-gpio-installer.sh

Genel olarak cihaz çok derin olamayan elektronik işler için kullanılması , üzerinde bulunan sata ve 1000Mb Ethernet ile diğer cihazlara oranla mükemmel bir nas performansı alabiliyorsunuz. Bu cihazla internette gezinmek için alıyorsanız akıllı tv nin web tarayıcısını kullanmak daha sorunsuz ve hızlı olacaktır. LibreOffice çok büyük olmayan belgeleri ve dosyaları düzenleyebilirsiniz. Bu cihazı Medya player olarak kullanmak saçma ve yetersiz olacaktır. Bizim denemelerimizde Video çok da akıcı bir şekilde oynatamadığını gördük (benim gibi 1 fps düşünce sinir olanlardansanız 😀 ) . Sıkıştırılmış videolar ise izlenemeyecek durumda. Videoyu cihazdan izlemek yerine DLNA ile smart tv de oynatmanız daha mantıklı olacaktır. Ayrıca Çok fazla dosya indiren yada upload eden ve odada ses istemiyorsanız Transmission ile torrent dosyalarınızı indirebilirsiniz.
Banana Pi GPU video testi Big Buck Bunny. İlk dosya mp4 1920×1080 https://peach.blender.org/download/  –  ikinci dosya http://www.divx.com/en/devices/profiles/video DivX HD1280x720

Merak ettiğiniz bir nokta , karşılaştığınız bir sorun yada istediğiniz bir rehber varsa bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.


Ahmet ÖZER
Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. ahmet bey merhaba,
  makalenizin yardımı ile banana pi yi nas sunucu olarak kurdum.
  buna sata portundan 2.5 hdd bağlayıp kullanmayı düşünüyorum ancak smb.conf dosyasında path kısmını hdd ye göre nasıl düzenleyeceğimi bilemedim?
  bu cihaz hdd yi kendi gücü ile besleyebilir mi?
  son sorumda uzaktan erişimi mümkün olabilen torrent istemcisi varsa onu kurmak isterim.
  vakit ayırıp cevaplarsanız sevinirim.
  iyi çalışmalar dilerim.

  1. Sata portundan sadece veri akışı olacağından HDD nize dışarıdan güç vermeniz gerekecektir. Ben kendim 3,5 inç hdd bağlarken eski power supply kullanıyordum.
   Torrent için bir rehber hazırlamam iyi olacaktır. Sadece torentti kurmanız yetmeyecek evden uzakta kullanmakta önemli 🙂
   dosya konumu (path) konusunda da öncelikle diski cihazınıza bağlamanız gerkiyor ardından mount komutu ile diskin bölümlerini dosya konumlarına bağlamak gerekir. Bunu her seferinde terminalden yapmak uğraştırıcı olacaktır. Vaktim olursa onun içinde uğraşırım . Mount önemli çünkü torrent kullanan kullanıcılar dosyaları usb yada hdd kaydedicekler

  2. o zaman torrent konusunu merakla bekliyorum. cihaza hdd bağlayarak torrent’ten indirdiklerimi nas özelliği ile başka yerlerde kullanabilme olayı süper olacak.