Barack Obama: 2030'da Mars'a Ayak Basacağız


Yakında koltuğunu yeni Başkan’a bırakacak olan mevcut ABD başkanı Barack Obama, CNN’de Mars hakkında oldukça heyecan uyandıran açıklamalarda bulundu. 11 Ekim’de yayınladığı yazısında Obama, Amerika Birleşik Devletleri‘nin Mars yolculuğu konusunda son derece kararlı olduğunu belirtti.
Bilime verdiği önem ile bilenen Obama ayrıca Mars ve diğer dünya dışı gezegenlere yolculuklar için devlet ve özel şirketlerin birbiri ile ortak çalışması gerektiğini de söylüyor. Bu konuda şimdilik işlerin iyi gittiğini hatta önümüzdeki iki yılda Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) özel şirketlerin astronot (SpaceX ve Boeing) taşıyacağını söyleyen Obama,  bir sonraki adımda ise hedefin Dünya dışı gezegenler olduğunu ifade etti.
journey_to_mars
Gönderilecek astronotların Mars’da sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için derin uzay habitatları (deep space habitat) üzerinde çalışıldığını ifade eden Obama, Mars’a 2030’lu yıllarda astronot gönderip tekrar yeryüzüne geri döndürmeyi hedefledikleri belirtiliyor. 
Düşünmesi bile heyecan verici…  ABD sadece 14 yıl sonra Mars’a astronot gönderecek. Daha heyecan verici olan şey ise SpaceX’in 2024 yılında Mars’a ilk insanı göndermeye çalışması. Bildiğiniz gibi Elon Musk bu konuda ciddi bir projeyi ve yol haritasını paylaşmıştı. Kısaca artık uzay, NASA’nın elinde olmaktan çıkarak özel şirketlerin rekabetleri arasına giriyor.

Kaynak; CNN


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir