BBC Micro Bit Dağıtılmaya Hazır


BBC, Microsoft, Samsung, ARM, Barclays, element14, Freescale, Nordic Semiconductor ve Wellcome Trust ortaklığı ile geliştirilen mini geliştirici kartı projesinin sonuna gelindi. Mini kartlar çok yakında İngiltere’de ortaokul çağında ki tüm öğrencilere dağıtılacak.
Boyut olarak 4cmx5cm olan kartlara minicik bir geliştirici kiti diyebiliriz. Projenin amacı gençleri yazılım kısmında geliştirmek ve programlamayı öğretmek. Neredeyse her cihaza bağlanabilen kart kullanıcısına geniş bir alan sunuyor. Geliştirme aşaması ilk olarak basit düzeyden yavaş yavaş üst düzeye doğru çıkacak ve tarayıcı tabanlı Microsoft Touch Develop ile yazılım geliştirilebilecek. Kullanıcılara kolay bir arayüz sunan Touch Develop ile geliştirilen yazılımlar/programlar PC üzerinde test edilebilecek sonrasında Micro Bit kartlarına aktarılabilecek.
resized_9be94-dce0p02wfdrx
 
Ayrıca Samsung‘ta yazılım geliştirmeyi daha kolay haline getirmek için bir Android uygulama geliştiriyor. Micro Bit kartı sadece İngiltere ile sınırlı kalmayacak elbet. BBC kartın son kullanıcı için satışa çıkacağını da söyledi.Cihazın içinde gereken işlemci gücünü sağlayan Cortex-M0 çekirdeği yanında I/O halkaları, USB bağlantısı, Bluetooth 4.0 bağlantısı, pusula, manyetometre,akselerometre, 2 kalem pil yuvası ve 25 adet led bulunuyor.
micro-bit (660 x 330)
 
Yazılım denince aslında ülkemizde ki Fatih projesi akıllara geliyor. Çocuklara dağıtılan binlerce tüketim odaklı tablet yerine onlara bir şeyleri geliştirmeyi öğretmeye yarayacak bu tip cihazlar dağıtılabilirdi. Ayrıca aşağıda Micro Bit hakkında ki videoları izlemenizi öneririz, iyi seyirler.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.