Bilgisayarların Fan Sesi Dinlenerek Veri Çalınabilir! | Dijitaller

Bilgisayarların Fan Sesi Dinlenerek Veri Çalınabilir!


Günümüz dünyasında her şey dijitalleşmeye başlamışken bu verileri güvenli olarak tutmakta büyük önem arz ediyor. Ancak bu iş sandığımızdan çok daha zor. Zira, bilim insanları bir bilgisayarın dahili fanını dinleyerek ondan veri çalınabildiğini ortaya koydu. İsrail’de bulunan Negev Bilişim Güvenliği Araştırma Merkezi’ndeki Ben-Gurion Üniversitesi araştırmacıları oluşturdukları Fansmitter yazılımı ile bilgisayarınızın sesini dinleyebiliyor.

Fansmitter zararlı yazılımının big bilgisayardan veri çalabilmesi için PC’nin çevrim içi olmasına hatta ses donanımı ve hoparlöre sahip olmasa bile verileri alabiliyor. Veriyi çalabilmek için gereken tarifi; Bir adet dahili fan, bir adet hava boşluğu ve birazcık fanın çıkardığı pırpır sesi.

Fansmitter yazılımı öncelikle bilgisayara bulaşmış olması gerekiyor. Yazılım sonrasında bilgisayar fanının kontrolünü eline geçiriyor ve çaldığı veriyi fanın hızını ayarlayarak ses sinyalleri ile alıcıya gönderiyor. (mızıka örneği daha açıklayıcı olabilir.)

Burada alıcı, çok uzakta olmayan ve mikrofonu olan herhangi bir cihaz olabilir. Ses sinyalleri, hava boşluklu makinelerden veri almak için ilk defa kullanılmıyor.  Daha önceleri hoparlörler aracılığıyla verilerin çalınabildiği gösterilmişti.

Fansmitter yazılımın en büyük eksiği ise veriyi gönderme hızı. Saatte sadece 900 bit hızında veri aktarabilen yazılım, büyük dosyaların çalınmasını neredeyse imkansız kılıyor. Ancak, şifre veya şifreleme anahtarlarının çalınması oldukça mümkün. İlgili örnek videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak; arXiv.org

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayarların Fan Sesi Dinlenerek Veri Çalınabilir!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz