Bilim Adamları Beyin Üretti!


Artık bir klişe ama teknoloji ilerliyor. ABD‘li bilim adamları laboratuvar ortamında insan beyni üretti. Bu beyin tam bir insan beyni değil. İnsan beyninin sadece küçük bir versiyonu diyebiliriz. Açıklamaya göre bu beyin bilimsel araştırmalar ve hastalıklar için kullanılacak.
Ohio State Üniversitesi‘nde bilim adamı olan Rene Anand‘ın yaptığı açıklamaya göre üretilen beyin 5 haftalık bir fetüsün beyniyle aynı işlevi görebiliyor. Anand bu beyinde normal bir beyinde bulunması gereken tüm genlerin ve hücrelerin bulunduğunu ancak görünüş olarak gelişmiş bir beyne benzemediğini belirtti.

Üretiken beynin orta beyin bölümünden bir görüntü.
Üretiken beynin orta beyin bölümünden bir görüntü.

Florida’da düzenlenen bir askeri etkinlikte duyurusu yapılan beyin, insan derisi ve hücrelerinden üretilmiş durumda. Yapılan açıklamaya göre eğer bu bilimsel gelişmeden elde edilen verilerin doğru olması sonucunda bilim dünyasında bir devrim yaşanabileceği söylendi. Rene Anand‘a göre bu beyin bilimsel ilaçların sinirlere ve zihine verdiği zararların gözlenmesi için kullanılacak. Dolayısıyla beyin üzerinde duygusal veya düşünmeye yarayan bir bölüm olmadığından beyin üzerinde deneylerin yapılması son derece etik. (adamlar harbi harbi beyin üretti)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.