Bir Robot İlk Kez Kendi Varlığının Farkına Vardı


Amerika, New York şehrinde Rensselaer Polytechnic Institute‘ta (RPI) çalışan bilim adamları bir ilki başardı. Robotlar üzerinde yapılan ”kendi varlığını anlama” testi ilk kez bir sonuca ulaştı. Son bir kaç yılda yapay zakanın dolayısıyla robotların gelişimi inanılmaz bir boyuta ulaştı. Öyle ki bilim adamları Makro Felsefi Problemlerin robotlar ve yapay zekanın yardımıyla çözülebileceğini ön görüyor. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Turing testini bir yapay zeka geçmişti ve kendisinin 13 yaşında bir çocuk olduğunu inandırmıştı.

Konumuza dönecek olursak RIP çalışanı Selmer Bringsjord, testi 3 robot ile gerçekleştirdi. Selmer, ilk olarak üç robottan ikisinin konuşma yeteneğini kapattı ve robotlara ”aranızdan hangisi hâlâ konuşabiliyor?” diye sordu. Aralarından iki robotta bu soruya ”bilmiyorum” diye cevap verirken diğer robot kendi sesini duyunca ”Tamam, şimdi biliyorum” diye cevap verdi.

Screen-Shot-2015-07-20-at-8.02.13-PM (1296 x 720)
İşte o 3 robot

İnanılmaz bir gelişimden bahsediyor olsak da bunlar son derece basit işlevler daha doğrusu bir insan için son derece basit. Ama bir robot için bu o kadar da kolay değil. Robot ilk olarak soruyu dinleyip anlamalı, kendi sesini duyup (bilmiyorum deyişi) diğer robotların sesi ile ilişkilendirmeli ve son olarak soru ile bağlantı kurup kendisinin konuşabildiğini anlamalıdır. Sonuç olarak baktığımızda merdivenden yuvarlanarak düşen, yürümeyi bile beceremeyen, sorulara saçma sapan cevap veren robotlardan, yapay zekalardan buralara gelebilmek son derece önemli.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.