Borsa İstanbul, BISTcoin için Çalışmalara Başladı | Dijitaller

Borsa İstanbul, BISTcoin için Çalışmalara Başladı


Yakaladık

Türkiye, kripto para birimleri ve onun yasal düzenlemeleri konusunda son dönemlerde ciddi bir çalışma yürütüyor. Bu işi yasal düzenlemeler çerçevesi içerisine konumlandırmaya çalışan ülkemizde halen daha kripto para birimlerinin yani Bitcoin, Ethereumveya diğerlerinin yasal olup olmadığı resmi olarak açıklanmış değil fakat isteyen herkes an itibarıyla kripto para ticareti yapabilir. Bunların yanında Borsa İstanbul‘da kendi kripto para birimi BISTcoin üzerinde çalışamalar sürdürmekte.

Kısa bir süre önce Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için önemli açıklamalarda bulundu. Karadağ, hali hazırdaki kripto para birimlerinin Borsa İstanbul’da işlem göremeyeceklerini çünkü bunların hiçbir dayanak varlığının olmadığını aktarıyor. İligli tam açıklaması şöyle;

“Kripto paralar BIST’de işlem görebilir ama mevcut kripto paralar değil. Mevcut paralarda dayanak varlık olmadığı için manipülasyona açık.”

Karadağ ayrıca Borsa İstanbul’a ait ve bir dayanak kaynağı olan aynı zamanda da Blockchain tabanlı kripto para üzerinde çalıştıklarını ve adının da BISTcoin olabileceğini söyledi. Fakat şuan için bu çalışmanın erken aşamada olduğunu da belirtmemiz gerekmekte.

Ancak hükumet içerisinde de Bitcoin tam olarak bir konuma oturtulmuş değil. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek paylaştığı bir tweet’te şunları söyledi;

“Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir. Bu spekülasyondan uzak durulmalı.”

Açıklamasına baktığımızda Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak değerlendiren Şimşek vatandaşları uyarsa da bu durum bizlere kripto paraların tam olarak anlaşılamadığını ve konunun derinlemesine incelenmesi gerektiğini gösteriyor.

Açıkçası kripto paralar iktisadi açıdan şuan için bir ”para” değiller. Bilimsel olarak para, devlet tarafından bastırılan, mal ve hizmet satın alma gücü olan ve herkes tarafından kabul gören, aynı zamanda politika aracı olan bir değişim aracıdır. Ülkeler nezdinde kabul gören, dayanıklı, taşınabilir ve bölünebilir bir şey olmalıdır para. Şuan için hiçbir kripto para, bu tanımlamalara uymamakta.

#Kaynak; DonanımHaber

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa İstanbul, BISTcoin için Çalışmalara Başladı

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz