Büyük İşbirliği; Intel'in 8. Nesil İşlemcisinde AMD İmzası, İşte tüm Detaylar


İ N A N I L M A Z L A N D I N

Çok kısa bir süre önce çok önemli bir gelişme meydana geldi. AMD ve Intel tarafından yapılan açıklamalar gösteriyor ki Intel‘in yeni bazı Core işlemcilerinde AMD’nin de yer alacak. Intel oluşturulacak yonganın CPU yani işlemci tarafını halledecekken AMD ise Intel’in Coffee Lake tabanlı bu işlemcisi için özel olarak tasarladığı Vega GPU‘yu dizayn edecek. Intel bu teknolojiye EMIB yani Embedded Multi-Die Interconnect Bridge adını veriyor.
Yenilikçi bir pakette bir araya gelecek yapıda HBM 2 bellekler de kullanılacak ki bu genel anlamda yüksek bir enerji verimliliğinin kapısını aralayacak. Tek paket üzerinde hem CPU hem GPU hem de bellek birimlerinin yerini alacağı bu tasarım geleneksek entegre GPU’lu dizüstü bilgisayarlara göre çok daha fazla performans sağlayacak.
Intel ve AMD bunu resmi olarak doğrulamış durumda. Intel tarafından yapılan açıklamda bu işbirliğinin yeni 8. Nesil Core ailesinin bir parçası olan Core-H serisi işlemcilerde yer alacağını belirtiyor. Slikon ayak izinin %50’den daha fazla küçüleceğini ancak performansında artacağını belirten Intel’e ek olarak AMD kanadınan yapılan açıklamada AMD Radeon Technologies Group Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Scott Herkelman, “Intel ile yaptığımız işbirliği, AMD Radeon GPU’ların kurulum tabanını genişletiyor ve yüksek performanslı grafikler için farklılaştırılmış bir çözüm piyasaya çıkartıyor” açıklamasında bulundu.

Intel’in basın açıklamasını Buradan
AMD’nin basın açıklamasını Buradan okuyabilir ve detaylara bakabilirsiniz.
Intel geçtiğimiz günlerde Technology and Manufacturing Day’de daha sağlam ve heterojen bir mimariye doğru ilerleyeceğini doğruladı. Yeni mimari düzen, Intel’in çeşitli CPU bileşenlerini ve kalıplarını farklı işlem düğümleri temelinde karıştırıp eşleştirmesini ve bunları tek bir çipte birbirine bağlamasını sağlayacak.

Bu, Intel’in tekli monolitik tasarımın maliyetini ve verimliliğini ortadan kaldıracak ve gelecekteki işlemcileri için daha akıllı ve verimli tasarımlar kullanmasını sağlayacakt. Yeni işlemciler, yüksek yoğunluklu ve yüksek bant genişliği sayesinde performans ve verimlilik konusunda fark yaratacak.
Şimdilik resmi olarak tüm bildiklerimiz bu kadar. Ancak daha şimdiden bazı sızıntılar elimize ulaştı bile. Görünen o ki Kaby Lake G serisi serisinde yer alan bu modelin özel bir Radeon GPU’su var.
Sızdırılan spesifikasyonlara göre şu ana kadar çip hakkında bildiklerimiz:

  • dGPU, toplam 1536 Stream işlemcisi için 24 Hesaplama Birimine sahip olacak
  • Gördüğümüz saat hızları, maksimum 3.3 TFLOP’luk performans için 1000-1100 MHz civarında.
  • Kullanılan Radeon GPU ailesi şu adlara sahip: 694C: C0 ve 694E: C0
  • 694C türevlerinin 4GB HBM belleği, 800 MHz, 694E türevleri 700 MHz saat hızına sahip
  • Kaby Lake G ailesi tümünde 4 çekirdek ve 8 izlek
  • Şu anda bilinen SKU’lar Intel Core i7-8705G ve Intel Core i7-8809G
  • Frekans hızları 3.1 GHz’den 4.1 GHz’e çıkıyor

Açıkçası bu işbirliğinden tek zararlı çıkan NVIDIA oluyor diyebiliriz. EMIB teknolojisine sahip ilk dizüstü bilgisayarların tam olarak piyasaya giriş tarihi, modelleri ve fiyatları konusunda net bilgilerimiz olmasa da 2018’in başındaki CES – Tüketici Elektroniği Fuarı – ‘de ilk modelleri ve daha fazla detayı göreceğiz.
Daha fazlası için takipte kalın.

#Kaynak; Wccftech Anandtech Intel AMD  Görsel Kaynak; adslzone


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir