Çin, Ülkedeki Bitcoin Ticaretini Yasakladı; Tüm Borsalar İşlemlerini Sonlandırıyor


Güzel şeylerin güzelliği sınırlı olur

Sizle son bir iki haftadır hiç yapmadığımız kadar Bitcoin haberi yaptık. Bunların büyük bir kısmı Çin ile ilgili. Zira Çin’in, ülkedeki Bitcoin ticaretini yasaklaması hakkında söylentiler vardı. 14 Eylül tarihinde ise bu söylentiler gerçeğe dönmüş, ülkenin en köklü Bitcoin borsası BTCC, 30 Eylül itibariyle Bitcoin ticaretinin sonlanacağını açıklamıştı.

Bugün ise ülkede faaliyet gösteren diğer Bitcoin borsalarından ardı ardına açıklamalar geldi. ViaBTC, Yunbi, OkCoin ve Huobi peşpeşe açıklamalar yaparak 30 Eylül itibariyle (Yunbi 20 Eylül) Bitcoin ticaretini -alım/satım- sonlandıracaklarını ancak madencilik ve bulut hizmetlerinin devam edeceğini, Yuan ile alım satımın tamamen yasaklandığını belirtmekteler.

Bu hafta Bitcoin seyri.

Bu açıklamalardan sonra Bitcoin değer yine sert bir şekilde düşetü ve uzun bir süredir ilk defa 3.000 Dolar altını gördü. Düşüş sonrası birkaç saatte ise Bitcoin sağlam bir direnç göstererek tekrar yükselişe çıktı ve önce 3.800 Dolar seviyesine ulaştı. Şimdilerde ise 3.600 Dolar civarında işlem görüyor.
Son 5 yılda Bitcoin seyri.

Çin’in böyle bir şey yapmasının nedeni ülkenin para birimi olan Yuan’ı ve para politikasını düzenlemek. Başka ülkeler de böyle bir hamle yapar mı bilemiyoruz. Kripto para  birimleri 1 Eylül’den bu yana %25 civarında bir düşüş görmüş olsa da yıl bazında %300’lük bir yükseliş söz konusu.
Bakalım ilerleyen günlerde Bitcoin nasıl haberlerle yüzleşecek.
#Kaynak; BussinesInsider TechChrunch


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.