Çin'de ki BTTC Borsası Bitcoin Ticaretini Sonlandırma Kararı Aldı! | Dijitaller

Çin’de ki BTTC Borsası Bitcoin Ticaretini Sonlandırma Kararı Aldı!


Önemli bir haber, değerli.

Son haftalarda Çin‘den kripto paraları hakkında gelen haberler çoğalmaya başlamış durumda. Son olarak, ülkedeki en köklü Bitcoin borsası olan BTTC, kısa bir süre sonra tüm Bitcoin ticaretinin noktalayacağını açıkladı. Açıklama sonrasında Bitcoin, ciddi değer düşüşüyle sarsıldı.

Hatırlarsanız bir süre önce Çin’in ülke genelinde tümüyle Bitcoin ticaretini yasaklayacağını size aktarmıştık. Bu haber geçtiğimiz ay ve bu ay başlarında Çin’in yerel kaynaklarında duyulmuş sonrasında Wall Street Journal bu haberi geçmişti. Bu söylentilerin üzerine Çin’de ki diğer iki büyük bitcoin borsası Huobi ve OkCoin iddiaları yalanlamıştı. ,

Fakat, dün BTTC tarafından sosyal medya platformu Twitter üzerinden yapılan açıklama kafalarda soru işaretine neden oldu. Açıklamada, BTTC’nin 30 Eylül itibariyle tüm Bitcoin ticareti faaliyetlerini sonlandıracağı belirtiliyor. BTTC, bu hamlenin nedeni olarak ise Çinli düzenleyeci kurumlarından gelen bildiriyi gösteriyor. Şanghay merkezli BTTC’ye yerel belediye kurumunun mali hizmetler bürosundan sözlü emir geldiği belirtiliyor.

BTTC her ne kadar bu olayın madencilik havuzunu etkilemeyecek dese de ülkde faaliyet gösteren OkCoin ve Huobi, kendilerine resmi bir makamdan böyle bir direktifin gelmediğini söyleyerek olayın daha da karışmasına neden olmakta. Eğer ülkedeki diğer Bitcoin borsaları da baskı nedeniyle faaliyetlerinde sonlandırmaya giderse Bitcoin’in hayli değer kaybedeceğini söyleyebilirim.

Bitcoin zaten BTTC’nin Twitter’dan yaptığı açıklama sonrasında %12 gibi çok ciddi bir düşüş yaşayarak 3.500 Dolar ve altı rakamlarını gördü. Eğer ülkedeki diğer Bitcoin borsaları da aynı hamleyi gerçekleştirirse Bitcoin yatırımcıların ciddi zarar göreceğini söylemeliyim zira dünya Bitcoin ticaret akışının neredeyse yarısı Çin’de gerçekleşiyor.

Dolayısıyla uzun vadeli Bitcoin yatırımı yapmamanızı tavsiye ediyorum, en azından bu belirsizlik hakimi dönemde.

(Bkz; İşletme bölümü öğrencisi)

#Kaynak; CNBC

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin’de ki BTTC Borsası Bitcoin Ticaretini Sonlandırma Kararı Aldı!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz