Çin'de ki BTTC Borsası Bitcoin Ticaretini Sonlandırma Kararı Aldı!


Önemli bir haber, değerli.

Son haftalarda Çin‘den kripto paraları hakkında gelen haberler çoğalmaya başlamış durumda. Son olarak, ülkedeki en köklü Bitcoin borsası olan BTTC, kısa bir süre sonra tüm Bitcoin ticaretinin noktalayacağını açıkladı. Açıklama sonrasında Bitcoin, ciddi değer düşüşüyle sarsıldı.
Hatırlarsanız bir süre önce Çin’in ülke genelinde tümüyle Bitcoin ticaretini yasaklayacağını size aktarmıştık. Bu haber geçtiğimiz ay ve bu ay başlarında Çin’in yerel kaynaklarında duyulmuş sonrasında Wall Street Journal bu haberi geçmişti. Bu söylentilerin üzerine Çin’de ki diğer iki büyük bitcoin borsası Huobi ve OkCoin iddiaları yalanlamıştı. ,
Fakat, dün BTTC tarafından sosyal medya platformu Twitter üzerinden yapılan açıklama kafalarda soru işaretine neden oldu. Açıklamada, BTTC’nin 30 Eylül itibariyle tüm Bitcoin ticareti faaliyetlerini sonlandıracağı belirtiliyor. BTTC, bu hamlenin nedeni olarak ise Çinli düzenleyeci kurumlarından gelen bildiriyi gösteriyor. Şanghay merkezli BTTC’ye yerel belediye kurumunun mali hizmetler bürosundan sözlü emir geldiği belirtiliyor.


BTTC her ne kadar bu olayın madencilik havuzunu etkilemeyecek dese de ülkde faaliyet gösteren OkCoin ve Huobi, kendilerine resmi bir makamdan böyle bir direktifin gelmediğini söyleyerek olayın daha da karışmasına neden olmakta. Eğer ülkedeki diğer Bitcoin borsaları da baskı nedeniyle faaliyetlerinde sonlandırmaya giderse Bitcoin’in hayli değer kaybedeceğini söyleyebilirim.
Bitcoin zaten BTTC’nin Twitter’dan yaptığı açıklama sonrasında %12 gibi çok ciddi bir düşüş yaşayarak 3.500 Dolar ve altı rakamlarını gördü. Eğer ülkedeki diğer Bitcoin borsaları da aynı hamleyi gerçekleştirirse Bitcoin yatırımcıların ciddi zarar göreceğini söylemeliyim zira dünya Bitcoin ticaret akışının neredeyse yarısı Çin’de gerçekleşiyor.
Dolayısıyla uzun vadeli Bitcoin yatırımı yapmamanızı tavsiye ediyorum, en azından bu belirsizlik hakimi dönemde.
(Bkz; İşletme bölümü öğrencisi)
#Kaynak; CNBC


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.