Çin'in Yükselen Devi Huawei Finansal Raporunu Açıkladı


Çin’in yükselen devleri arasında başı çeken Huawei, 2015 yılına ait finansal raporlarını açıkladı. Apple ve Samsung’dan sonra dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda olan firmanın hedefi ise sektörde liderliği yakalamak zira geçtiğimiz aylarda Huawei’nin üst düzey yöneticilerinden beş yıl içerisinde lider olacaklarını belirten açıklamalar da gelmişti.
Her neyse, açıklanan raporlara döndüğümüzde ise firmanın agresif yükselişinin devam ettiğini görüyoruz. Toplam gelirini %37 arttıran firma 2015’te 60.9 Milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Bununla birlikte topla kar marjını da %33 arttıran şirket yıl içerisinde 5.7 Milyar Dolar net kar düzeyine ulaştı. Ciddi Ar-Ge masrafları yapan Huawei’nin bu bağlamda brüt kar marjının %44.2’den %41.7’ye gerilemiş olduğu da görülüyor.
Gelirinin %73’ünü tüketici elektroniğinden sağlayan Huawei, 2015 yılı içerisinde 108 Milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdiği kayıtlarımıza geçerken bu rakam Samsung’da 319.7 Milyon adet, Apple’da ise 231.5 Milyon adet konumunda. Ek olarak firma 6 Nisan’da Huawei P9 modelini tanıtacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.