Computex 2017'den Beklenenler


Bir yıl daha geçti ve yeni bir Computex fuarında buluştuk. Bu yılki Computex fuarında Dijitaller olarak yine olabildiğince en hızlı şekilde detayları sizlere aktaracağız, bundan önce neler beklediğimizi bir aktaralım.

Yılın neredeyse yarısındayız… Yani Computex 2017 zamanı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine Taipei’de düzenlenecek olan büyük teknoloji fuarında dev firmalar yeni ürünlerini tanıtacak. Geçen yıl büyük bir VR patlaması yaşanmıştı ve Intel’de ilk 10 çekirdekli masaüstü işlemcisini tanıtarak şaşırtmıştı. Bakalım bu yıl neler olacak.

Dijitaller’i yeni bir konsepte geçirdik. Artık siz de içerik girebilecek, Sosyal kısmıyla daha fazla etkileşim yakalayabileceksiniz. ⇒ NELER YENİ?

Geçen yılki fuar oldukça heyecanlı geçmişti ancak bu yılki Computex’in biraz daha sönük geçmesini bekliyoruz zira Microsoft ve bazı büyük firmalar geçtiğimiz haftalarda yeni ürünlerini duyurmuştu. Ayrıca HTC Vive’ın da bu yıl fuarda olmamasını bekliyoruz. Yani VR biraz sönük kalabilir etkinlikte.
Tabi bir şeyden eminiz ki Computex’te ASUS, MSI, Dell, Acer ve diğerleri yeni dizüstü bilgisayarlarını ve oyuncu araçlarını tanıtacak. Acer bu haftanın başında aslında bazı dizüstü modellerini ve tabletini duyurdu ancak yinede etkinlikte olacağını düşünüyorum. Intel’in yüksek performanslı yedinci nesil Core işlemcileri sadece yılın bu yarısında piyasaya çıktığından dolayı Computext’te piyasaya çıkacak olan yeni ana akım ve yüksek kaliteli makinelerin çoğu hala bunlara dayanıyor olacak. Aynı şey, GPU’lar için de geçerli. Ve ayrıca Windows 10 S‘yi çalıştıran modelleri de göreceğiz. Ayrıca yine akıllı ev robotları görmemiz de kaçınılmaz.

AMD

AMD tarafında ise birçok şey bekliyoruz. Tüketici ve oyuncu odaklı yeni VEGA kartlarının geleceğine emin gibiyiz, hatta eminiz. Bununla birlikte üst seviye Ryzen 9 Threadripper ve Ryzen Mobile işlemcileri de duyurulacak. AMD’nin bu iki alanda da yapacağı duyurulara dair sizlere daha önceleri haberler yapmıştık, onlara bir göz atmanızda fayda var.

Intel 

Diğer bir dev Intel eksenindeyse karşımıza yine yeni işlemciler çıkacak. Hem Intel hem de AMD’nin duyuracağı işlemciler birbirlerinin sınıfında olacak ve rekabet üst seviyede seyredecek. Intel’in ilk kez ”Core i9” adı altında işlemciler tanıtmasını bekliyoruz. Bu işlemciler Skylake X ve Kaby Lake X modellere sahip olacak ve 8 çekirdekten 12 çekirdeğe uzanacaklar.

NVIDIA

Yeşillerin olduğu tarafın üstünde yoğun bir sis tabakası var ve neyin geleceğinden pek emin değiliz.  Ancak çeşitli yayın organları NVIDIA’nın Computex 2017’e Volta GPU’su üzerine odaklanacağını belirtiyor. Wccftech kaynaklarına göre ise firma bu yeni Volta mimarisinin bulunduğu GTX 20 serisini burada duyurabilir.

Şimdilik bizden bu kadar. Computex fuarı, 30 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında sürecek. Fuara ait duyurular biraz daha erken gelebilir. Merak etmeyin biz burada olacağız. Yapacağımız haberleri Buradan takip edebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.