Cortana, iOS ve Android'e Gelecek


Akıllı telefonlar için artık önemli bir faktör olan dijital asistanlar gelişimlerini sürdürüyor. iOS’da Siri bildiğiniz gibi Türkçe desteğine kavuşmuştu ve Türkiye’de ki kullanıcılarından büyük ilgi görmüştü. Öte yandan Google Now Asistan ise hala Türkçe desteğine kavuşamamış hatta Türkiye’de kullanıma açılmamış bir durumda. Bugün yapılan açıklama ile Microsoft‘un dijital sesli asistanı Cortana, Haziran ayının sonuna kadar  Android  ve iOS platformlarında  yerini alacağı belirtildi.
homescreen2 (1395 x 810)
Microsoft bu beklenen müjdeyi vermiş olsa da elbette iOS ve Android kullanıcıları Cortana’nın tüm özelliklerinden faydalanamayacak, en azından ilk sürümlerde bazı özellikler verilmeyecek. Bunların başında ”Hey Cortana” ve bazı ayarların açıp kapatılması gibi özellikler kısıtlanacak.Kesin olmamakla  birlikte firmanın iOS platformunda ki sürümünde kısıtlamaların daha fazla olacağı söyleniyor. Kim bilir belki Cortana’nın daha iyi çalışabilmesi için veya diğer özelliklerine ulaşabilmek için Android kullanıcıları root işlemini gerçekleştirebilir. Bakalım Cortana, iOS ve Android’de ki asistanlardan daha iyi olabilecek mi?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.