Cortana ve Alexa Çok Yakında Birlikte Çalışmaya Başlayacak


Bir elin nesi var iki elin sesi var

Dijital asistan hizmetleri her geçen gün gelişiyor ve bu alandaki rakiplerde sürekli birbirlerini geçmeye çalışıyor. Fakat kısa bir süre önce şaşırtıcı bir gelişme yaşandı. Microsoft ve Amazon birbirleriyle anlaşarak Cortana ve Alexa asistanlarını daha iyi entegre edebilmek için bir ortaklık kuruyor.
Kullanıcılar yakında tek bir cihazda iki farklı asistanı kullanabilecek. Ancak şimdilik entegrasyon biraz garip işleyecek zira ikisi aynı anda çalışmayacak. Örneğin, Cortana cihazında ”Cortana, Alexa’yı aç” diyerek Alexa’yı çağırıyorsunuz. Bu durum tam tersi için de geçerli.

Bu çapraz platform entegrasyonu her iki firma ve kullanıcıya da ciddi kazanımlar katacak. Öyleki Alexa kullanıcıları, Office için yetenekli olan Cortana’dan faydalanabilecekken Cortana kullanıcıları da ev aletlerindeki başarılı entegreye sahip olan Alexa’dan faydalanabilecek.
NYT’ın aktardığına göre Amazon CEO’su Jeff Bezos‘un Microsoft CEO’su Satya Nadella ile geçtiğimiz yıl Mayıs ayında düzenlenen Microsoft’un CEO zirvesinde buluşturkları ve ortaklığın ilk temellerinin de o zaman atıldığı belirtiliyor. Öte yandan Amazon CEO’su Jeff Bezos diğer rakipler olan Google ve Apple’a da kapılarının açık olduğunu ifade etmekte.
#Via; The Verge #Kaynak; Amazon Microsoft


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir