Cortex-A72 ve yeni grafik birimi tanıtıldı


Mobil yongalar da kilit isim olan ARM mimarisi dünya pazarında lider durumda. Geliştiriciler ARM’dan lisansladıkları çekirdekleri geliştirerek kullanıyor. Sektörün daha hızlı gelişmesi için ARM’ın mimarileri önemli bir rol oynuyor.
Firma bugün yaptığı açıklamada yeni çekirdeklerini duyurdu. Yeni geliştirilen çekirdek 16nm FinFET+ sürecinde üretiliyor ve geliştiriciler isterlerse çekirdek hızlarını 2.5 GHz seviyelerine çıkarabilecekler. 16nm süreci çekirdekte hem daha az enerji tüketimi sağlıyor hemde performansa doğrudan etki ediyor. Ayrıca firma çekirdeğin yanında geliştiricilere isterlerse Mali-T880 grafik birimi, Mali-V550 video işlemicisi ve CCI-500 güç tüketim yönetimi birimlerini aynı pakette sunmayı da hedefliyor.
Cortex-A72-chip-diagram-LG
Çekirdeğin duyurulduğu sayfa da Cortex-A72 ile 32-bit çalışan Cortex-A15 ile kıyaslamış. Neden bir önceki nesil ile kıyaslamamışlar orasını bilemedik..
Söylenenlere göre yeni çekirdek Cortex-A15’e göre %75 daha az güç tüketmesine rağmen 3.5 kat daha yüksek performans sunabiliyor. Yonga geliştiricileri isterlerse Cortex-A72 ile Cortex-A53 çekirdeklerini big.LITTLE şeklinde kullanabilecekler.
Cortex-A72-performance
Grafik tarafında ise Mali-T880 birimi Mali-T760 ile kıyaslarnmış. Mali-T880 %40 daha az güç tüketiyor ve 1.8 kat daha yüksek performans sunabiliyor. Grafik birimi 4K’da 120 FPS çekim imkanı sunabilecekmiş.
Peki bu yeni fırından çıkmış çekirdeği biz ne zaman akıllı telefonumuzun içinde göreceğiz? Tabiki bu sene değil, gelecek senenin 2. yarısında görebilirmişiz. Hatta MediaTek,Huawei ve RockChip Cortex-A72’yi lisanslamış durumda.
Gelişmeleri takip ediyoruz, esen kalın.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.