Darboğaz Nedir, Nasıl Anlaşılır? | Dijitaller

Darboğaz Nedir, Nasıl Anlaşılır?


Öncelikle hepinize merhaba, bu yazımızda elimizden geldiğince size Darboğaz (Bottleneck) konusu aktarmaya çalışacağız. Çok fazla ayrıntıya girmeden ve kafanızı daha da karıştırmadan işi çözme niyetindeyiz. Aslında okuyucularımızın çoğu darboğaz olayını duymuştur ve sistem toplarken bu olayı düşünerek toplamıştır.

O halde Darboğaz Nedir?

leonwireframe

Darboğaz kelime anlamı bakımından bir olayın çözümünün güçlükle karşılanmasıdır. Bunu bilgisayarlarımıza indirgediğimizde ise sistemin bir olayı istenen performansta yapamamasıdır. Buna neden olan şey ise sistemde bulunan en zayıf halka konumunda olan bir donanımdır. Bu; işlemci, ekran kartı, ekran kartı belleği, RAM veya HDD parçalarından herhangi biri olabilir.

Bunu bir örnek ile açıklamak aslında daha kolay olacaktır ki en çok karşılaşılan senaryoyu ele alalım; İşlemci-Ekran kartı darboğazı. Burada iki donanımın birbirini frenlemesi söz konusudur, yani güçsüz olan bir donanım bir diğerini frenleyecek ve doğal olarak çalışma şeklini bozacaktır. İşlemcimizin AMD’nin FX 4300 olduğunu düşünelim. Pazara gidip oyunları ultrada oynamak için bir ekran kartı aldığınızı ve kartında GTX 980Ti olduğunu varsayalım. v2-78202_large

GTA V’i açtınız ve ayarların dibine vurdunuz. Oyuna girdiniz ve o da ne! Oyun kasıyor, takılıyor, kare atlamaları oluyor. Oysa GTX 980Ti güle oynaya kaldırmalıydı bu oyunu fakat işte burada FX 4300’ün bize sırıttığını görüyoruz. Gerekli yazılım ile donanımlara baktığınızda işlemcinin %100 vaziyette çalıştığını ama ekran kartının %50-70 arası gidip geldiğini göreceksinizdir.

Peki niye böyle oldu?

Olayın işleyişine bir bakalım. Yazılım yani oyunumuz işlemciye giderek gerekli hesaplamaları yapmasını ister ve bilgileri ekran kartına yollar. Ekran kartı mekanın koordinatlarını ele geçirir ve hemen sahnenin çizimini yapar. Olay defalarca denge içinde böyle tekrarlanmalıyken bizim FX 4300, gerekli bilgileri hesaplamada zorlanıyor ve ekran kartının o muazzam hızına yetişemiyor. Dolayısıyla işlemci bir limitte takılı kalıyor ve sizin FPS, daha doğrusu oyun deneyiminiz ciddi azalıyor.intel_bx80662i76700k_6th_gen_i7_6700k_1176280

Bunun bir de tam tersi var. İşlemciniz Intel I7 6700K olsun, kartınız ise GTX 750. Aynı senaryoda bu sefer işini hızlı yapan CPU’muz bilgileri sırasıyla ekran kartına yolluyor hemde hiç acımadan. Ama zavallı ekran kartımız ise gerekli çizimleri yapamıyor ve oyunumuz yine bocalıyor. İşte burada yine darboğazı oluyor.

Darboğaz’ın Çözümü Ne?

Aslında darboğaz yaşanan sistemde biz işlemcinin değilde ekran kartının darboğaz yaşamasını isteriz, tabi yapmaması daha iyidir.. Zira ekran kartında maksimum verimi alırız, FPS düşüşleri oluyorsa ayarları kısarız. İşlemci yapıyorsa onda iş daha zor. Ayarları kısmak çok fark ettirmeyecektir. Yani işlemciyi değiştirmeniz veya kaçınılmazı geciktirmek için O.C seçeneğine baş vurabilirsiniz.

Farklı bir olay ise sizin darboğaz olayının farkına varamamanız olabilir. Çünkü FPS zaten 50-60 üzerinde görüyorsanız bir sıkıntı olduğunu düşünmezsiniz yada düşük çözünürlükte oynuyorsunuzdur. Çünkü o sisteme de baktığımızda işlemci veya ekran kartı %100’ünü verirken diğeri %50-60’ını verdiğini göreceksinizdir.

Balancing stones

Sonuç?

Olayı özetlersek bir sistem kuracağınız zaman donanımlar arası dengeyi mutlaka unutmamanız gerekir. Yani işlemciden kısıp ekran kartına yada ekran kartından kısıp işlemciye abanmayın. İkisi de dengeli ve birbirine yeter cinsten olmalı. Tabi HDD, RAM ve Ekran kartındaki bellekte önemli. Eğer yakın zamanda sistem toplayacaksanız RAM kısmında 8GB altına düşmemeye bakın. HDD’yerine de SSD seçin. Ekran kartı belleğinizde 2’den aşağı inmesin. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 151

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ryzen 3 1300x ile 1050 ti gaming pro için msı a320 gaming anakart seçtim sizce nasıl olur birde msı 1050 ti gaming pro 128 bit mi msı rx 470 256 bitmi seçmeliyim ikiside 4 gb

    1. Gelecekte OC düşünmüyorsanız MSI a320 gayet yeterli. Ekran kartı tarafına geldiğimizde RX 470, GTX 1050 Ti’dan daha güçlü bir kart. Ek olarak RX 470’de herhangi bir darboğaz yapmayacaktır.

    1. Bütçe konusunda bir sorun yoksa Ryzen 5 1400 alırsanız gelecek için daha esnek ve rahat olursunuz. Ancak Ryzen 3 1300X kesinlikle darboğaz yaşatmayacaktır.

    1. İşlemciye yüklenen bazı oyunlarda (BF1 online gibi) darboğaz yaşanabilir ancak performans konusunda oynanabilir seviyenin üstinde olacaktır o yüzden darboğaz yaşansa bile çok fazla farketmezsiniz.

    2. benim fazla bilgim yok onun için sorucam darboğaz yaparsa herhangi birinin ömrünü kısaltırmı? şimdiden teşekkürler

Darboğaz Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz