DDR5 RAM'ler 2020 Yılında Bizlerle


Intel Geliştirici Forumu‘nda (IDF) bir çok duyuru ve tanıtım yapılmakta. Yine fuar kapsamında bellek konuları da konuşulanlar arasındaydı diyebiliriz zira açıklanan bilgilere göre DDR5 RAM‘ler için geri sayım başlamış durumda. Hali hazırda DDR4 bellekler bulunurken ve bunlar DDR3 bellekler kadar yaygınlaşmamışken uzmanlar şimdiden DDR5 bellekler için çalışmalarına başlamış durumda.
Açıklanan bilgilere göre 2020 yılında DDR5 bellekler bilgisayarlarımızda ki yerlerini almaya başlayacak. Elbette ilk olarak kurumsal ve sunucu tarafında kendilerini göreceğiz ancak 2020 ve 2021 yılları gibi son kullanıcılar da bu teknolojiden yararlanacak. DDR5 RAM’ler daha fazla performans, daha iyi enerji verimliliği ve daha yoğun bellekler olarak karşımıza çıkacak.
Crucial-DDR4-Memory-Sample (1876 x 1040)
Tabi ki bant genişlikleri de önemli ölçüde artış gösterecek ki, sanal gerçeklik ve artan bellek ihtiyacı için gerekli bir gelişme diyebiliriz. Elbette piyasaya ilk çıktıklarında çok pahalı olacaklardır ancak 1-2 sene içerisinde alınabilir seviyeye düşüceklerdir. Tıpkı DDR4 belleklerde olduğu gibi.
Not: Görseller DDR5 RAM modüllerine ait değildir, temsilidir.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.