Dizi Tavsiyeleri; Daredevil


Bir kahraman. Süper olanlarından.

Marvel’in sinemada ki başarılı grafiğini aslında birçoğunuzgayet iyi biliyor. Netflix ile Marvel işbirliği ile bu başarı dizi sektörüne deaktarılmaya başlanmıştı bir süre önce ve bence bu ortaklığın en iyi meyvesi ise Daredevil oldu.
Daredevil’e hemen girmeden önce dizi sektöründe Marvel’den bahsedelim. Netflix ile ortaklıkta planlanan şey aslında sinema dünyasında yapılanların aynısı. Dizi tarafından daha arkada kalmış ama önemli karakterlerin hikayeleri anlatılıyor ve sonra bunlar bir ekip olarak birleştiriliyor, birleştirilecek. (The Defenders)
Daredevil ise Jessica Jones, Iron Fist ve Luke Cage gibi yapımların birkaç adım önde zaten önermemizin nedeni de bu. Çünkü dizi son derece yalın, sade, aksiyon dolu ve anlatılmak istenen de oldukça iyi birşekilde anlatılıyor. Gerek dövüş sahneleri, müzikleri, gerek sürekli bir espri olsun yaklaşımının olmayışı gerekse de oyunculuklar diziyi hayli ön plana çıkarmayı başarıyor.

Daredevil Konusu

Dizini konusuna değinmeden önce bir oyuncularımız tanıyalım Charlie Cox; Matt Murdock, nam-ı diğer Daredevil, Deborah Ann Woll; Karen Page, Elden Henson; Foggy Nelson. Bir adet de hemşire var Rosario Dawson; ClaireTemple.
Baş karakterimiz Matt Murdock, aslında normal bir insan. Onu farklı kılan ise küçük yaşta geçirdiği kaza sonucu gözüne atlayan kim yasal bir maddeden ötürü kör (Evet, kahramanımız kör…) olması. Kahramanımız kör ancak diğer 4 duyu organı o kadar hassas bir hale gelmiş ki etrafında nelerin olup bittiğini aslında siluet şeklinde görebiliyor, kısmen.
Matt’in Daredevil’e dönüşme süreci ise babasının bir boks dövüşü sonrası öldürülmesiyle başlar. Babasının ölümünden sorumlu olan Kingpin, artık kahramanımızın baş düşmanıdır.
4c310502f5bb23f89e1e278f69ad61ea238671e5.jpg
Kahramanımız gündüzleri avukatlık yapıp adalet dağıtırken geceleri ise kostümünü giyip New York-Hell’s Kitchen’da adaleti sağlayarak yaşamanı sürdürüyor. Tabi bunu yaparken çizgi romanlardan tanıdığımız başka karakterleri de bazen görüyoruz.
Haa unutmadan, Daredevil’in aslında 2003 yılında beyazperdeye uyarlanmış ve karakteri de Ben Affleck’in canlandırdığı filmi de var. Onu da izleyin derim, fena değildir.
Daredevil’i izlemenizi kesinlikle öneririm. 2 Sezonluk (3. Sezon da geliyor) harika bir başyapıt.

[zombify_post]


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir