Dizi Tavsiyesi; 13 Reasons Why – Ölmek İçin 13 Sebep

''Ben Hannah. Hannah Baker. Bu kaseti dinlediğin cihazın ayarlarıyla oynama''


Reasons Why aslında 2007 yılında Jay Asher tarafından kaleme alınmış dram ağırlıklı bir roman olarak karşımıza çıkıyor. Netflix ise bu projeyi ilk sezonu 13 bölüm olacak şekilde oldukça başarılı bir anlatımla TV’ye uyarladı.
Dizinin yönetmen koltuğunda tanıdık isim Tom McCarthy otururken senaryoyu ise Brian Yorkey kaleme almakta. Dikkat çekici bir nokta ise dizinin yapımcılığını Selena Gomez’in üstlenmesi. Bunlara değiniyorum zira dizinin hikayesi ve anlatış şekli kadar teknik kadrosunda da önemli isimlerin yer aldığını belirtmek gerek.

13 Reasons Why Hikayesi

Birçok izleyici aslında bu diziyi sıradan ergen dizisi olarak görebilir ancak siz bunlara takılmayın. Dizi bizlere seçimlerimizin ve küçük davranışlarımızın başkalarını nasılda devasa ölçüde etkileyebileceğini anlatıyor.
Hannah Baker
13 Reasons Why’ı hem gençlik hem de diğer dizilerden ayıran başka bir detay ise lise çağındaki bir ortamda geçiyor olması. ‘’Lisede geçen bir dizi’’ duyup bunu hemen, dediğimiz gibi ergen dizisi olarak yaftalamayın. Zira bu dizinin bir eli ebeveynlere dokunurken diğeri de gençlere dokunuyor. Yani aslında bu diziyi bir köprü olarak da hayal etmemiz yanlış olmayacaktır.
Değinmemiz gereken bir başka detay ise oyunculuk. Dizideki çoğu karakteri hayatınızda hiç duymadınız veya izlemediniz. Ancak genç ve deneyimsiz oyuncular o kadar iyi iş çıkarıyor ki sizi hemencecik dizinin içine çekebiliyor.
13-Reasons-Why-Clay-and-Justin.jpg
Bunu yaparken de Clay ve Hannah baş karakterlerinden yararlanıyor. Clay, alımlı güzel Hannah’ı ne kadar çok sevse de duygularını yeterince belli edemiyor. Hannah ise hem ailevi hem de arkadaş çevresi yüzünden kendisini bir türlü iyi hissedemiyor ve sonunda intihar ediyor (Evet, bu Spoiler değil. Konu bu.).
Hannah, intiharına neden olan olayları ve insanları 13 kaset/sebep ile anlatmayı tercih ediyor. Bu kasetler sırasıyla sahiplerine gönderiliyor. En sonunda ise Clay’e ulaşıyor ve dizi de zaten orada başlıyor. Clay, kasetleri her dinlediğinde Hannah zihnine bir o kadar kazınıyor. Kasetler Clay’in hayatını değiştirirken bizlere de önemli dersler veriyor. Asıl merak uyandırıcı ise şu; Clay, Hannah’a ne yapmış olabilirdi?
maxresdefault-3.jpg
Tabi Clay’in Hannah’a olan aşkı ise kelimelerle anlatılamayacak ölçüde. Bununla birlikte dizi bittiğinde kafanızda bir sürü soru işareti kalacak ve bir türlü aklınızda çıkaramayacaksınız, çünkü şuan o haldeyim. Ama hemen üzülmeyin çünkü dizinin 2. Sezonunun geleceği resmen açıklandı.
Sizi yeri geldiğinde güldürecek, yeri geldiğinde de salya sümük ağlatacak bu diziyi kesinlikle izlemenizi öneririm.
Bir başka dizi tavsiyesinde görüşmek üzere, hoşçakalın.
(Bu arada sizde bu tip içerikleri bu ortamda özgürce paylaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken üye olmak ve sağ üstteki ‘’İçerik Ekle’’ butonuna tıklamak)

[zombify_post]


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.