DNS , VPN , Proxy Nedir ? Ne kadar Güvenlidir ?


Günümüzde kullanıcılar güvenliğini arttırmak için Proxy ve VPN gibi yollara başvuruyorlar . Peki nedir bu Proxy , VPN ve DNS ?
dns

DNS (Domain Name System)

Çoğu kullanıcı DNS kullandığında verilerinin gizli yada engelleri aştığını zanneder fakat bu doğru bir düşünce değildir.  Bilgisayarlar kendi aralarında internet ağı ile birbirine bağlıdır ve ip adresleri ile birbirleri arasında iletişimi sağlarlar. Örneğin siz Google’a bağlanmak için 216.58.217.238 ip adresini tarayıcınıza yazmayı tercih edebilirsiniz ama bu rakamların akılda tutulması oldukça zordur. Bu yüzden kullanıcıların kolaylığı için domain sistemi getirilmiştir. DNS’e bir nevi isimlerin bulunduğu yeri (ip adresini ) bilen bir navigasyon cihazına benzetebiliriz.

Bilgisayarlar ip adresleri ile aralarında iletişim kuruyor dedik peki Google.com yazınca nasıl Google a bağlanıyor?

İşte burada DNS işin içine giriyor.  Siz tarayıcınızda Google.com yazdığınız da bilgisayarınız DNS sunucusuna Google.com adresini soruyor ve DNS sunucusu da Google’ın ip adresi bilgilerini sizin bilgisayarınıza gönderiyor. Siz bilgisayarınızda ayarlarında bir değişiklik yapmazsanız bilgisayarınız DNS sorgusunu ilk olarak modeme sorar. Modeminizde bu sorguyu internet hizmeti veren firmaya (Türk Telekom , Turkcell …) sorar. Herhangi bir site engellenmek istendiğinde , Telekom firmanızın DNS sunucusu siz Google.com adresini sorduğunuzda size Google ın kullandığı ip adresini vermez , onun yerine erişim engellendi yazısının bulunduğu bilgisayarın ip adresi bilgilerini verir ve böylece erişmek istediğiniz siteye erişemezsiniz.
Opendns ,Google dns yada yandex dns gibi halkın kullanımına açık dns sunucularında herhangi bir engelleme bulunmaz ve sürekli olarak doğru cevap verirler. Bu sayede erişmek istediğiniz web sitesine erişebilirsiniz.

Proxy (ara sunucu)

Bir web sitesine erişmeye çalıştığınızda servis sağlayıcınızın altyapısını kullanmış olursunuz. Servis sağlayıcınız o web sitesinin ismini kendi DNS sunucusundan engellediyse , başka DNS kullanarak bunu çözebilirsiniz ama servis sağlayıcınız o web sitesine giden ip adresini engellediyse artık o web sitesine normal koşullarda erişemezsiniz.
Normalde bağlantınız bilgisayarınızdan modeme , modemden de servis sağlayıcınız aracılığı ile web sitesinin bulunduğu bilgisayara bağlanmak olacaktır .
normal bağlanti
Telekom altyapısında erişmek istediğiniz web sitesinin bilgisayarı engellediyse , Proxy yani vekil bilgisayar kullanarak bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz. Artık erişmek istediğiniz siteye giderken önce ara sunucuya bağlı olacaksınız ve kullandığınız servis sağlayıcı sizi ara sunucuya bağlanıyor olarak görecek ve sizde ara sunucu üzerinden erişmek istediğiniz siteye erişmiş olacaksınız.
Proxy

VPN (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ)

Normalde her bir evin ve şirketin kendi küçük ağı olur . Yani siz evdeki modeme bilgisayar , telefon ve tabletinizi bağladığınızda bir yerel ağ oluşturmuş olursunuz. Bu yerel ağa İnternet üzerinden erişmek bazen problem yada güvenlik açığı oluşturabilir. VPN sayesinde şirketinizde bulunan yerel ağa katılmış olursunuz yada internet üzerinde yeni bir yerel ağ oluşturursunuz. VPN esas amacı bu ama günümüzde kullanıcılar artık internete erişim sağlamak için VPN kullanmakta.
VPN ile Proxy yüzeysel baktığımızda benzer gibi gözükebiliyor ama öyle değil. Proxy sadece tarayıcı ile Proxy destekleyen uygulamalar üzerinde ayar yapılarak çalışmaktadır. Proxy sunucunuz da SSL desteği yoksa Proxy ile aranızda şifrelenmemiş bağlantı gerçekleşir ve servis sağlayıcınız bu verilere erişebilir.
NOT: HTTPS kullanan siteye SSL kullanmayan Proxy üzerinden erişirseniz servis sağlayıcınız bu veriye ulaşamaz.
VPN bağlantısı bilgisayarınız ile VPN sunucusu aranızda şifreli bir bağlantı kurulur. VPN kullanırken bilgisayarınız üzerinde yeni bir bağlantı oluşur ve bu ara yüze kablo ile bağlanmış gibi gözükür , verileriniz bu sanal kablo üzerinden şifrelenmiş olarak geçer.
vpn

Hangisi en güvenli ve en hızlı ?

DNS

Yazımızda bahsettiğimiz gibi DNS bir yöntem değil internet ekosisteminin parçası olduğundan , DNS sunucusu sizin bilgisayarınızla web sitesi ile aranızda olan bağlantıda herhangi bir rolü yoktur.
Hız konusunda bağlantının sağlanmasında ip adresi yerine domain kullanılıyorsa size en hızlı cevap veren sunucu sayesinde , internet üzerindeki rotanızı daha hızlı bulabilirsiniz.
En hızlı DNS sunucusunu bulmak için hemen şu alttaki rehberimize bakabilirsiniz.
Kendimize En Uygun DNS Bulma


Proxy

Proxy bağlantısında sadece tarayıcı üzerinde bulunan bağlantılar Proxy üzerinden geçer . Amacınız sadece internette gezinmek ise Proxy oldukça yeterlidir. Şuanda en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan Proxy sunucusu Zenmate Tarayıcı eklentisidir. Proxy kullanırken dikkat etmeniz gereken Proxy sunucusunun SSL kulanması ve o sunucu sahibi olan firmanın kötü bir amacı olmadığına emin olun . Ne de olsa sizin girdiğiniz bütün sitelerin bağlantıları bu Proxy sunucusu üzerinden geçecek. Web sitesine siz erişirken gönderilen isteklere Proxy cevap vereceğinden vpn den daha hızlı bir şekilde gezinebilirsiniz.

VPN

Geldik en güvenli yönteme . VPN de bütün bağlantılarınız şifreli bir şekilde sanal bir kablo üzerinden iletildiğinden VPN sunucusu en güvenli yöntemdir. Proxy de bahsettiğimiz gibi artık tarayıcı bağlantınız değil , tüm bağlantınız VPN sunucu üzerinden geçeceğinden seçtiğiniz firmanın güvenilir ve kötü amacı olmadığına emin olun. VPN kullanırken normal bağlantınızın arasına bir bilgisayar daha eklendiğinden bağlantınızda bir yavaşlama olabilir. Şimdi aklına şu soru gelecek, “ben YouTube’da neden VPN ile daha yüksek çözünürlükte video izleyebiliyorum ?
vana
Bunun nedeni servis sağlayıcınızın YouTube bilgisayarı ile olan bağlantılarda hız kısıtlaması yapmasından kaynaklanmaktadır.
Yazımızın sonuna geldik, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere esen kalın. Aklınıza takılan bir soru varsa bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. merhaba fikrim yok açıkcası instagramıma giremiyorum her türlü yolu denedim yardımcı olabilir misiniz?