Dönemin En Önemli Satın Alımı: Teknoloji Devi ARM, SoftBank'a Satılıyor!


Mobil cihazlar, elektronik ev eşyaları, otomobiller ve diğer bir çok alanda ürünlerin kalbindeki işlemcilerin mimarı olan ARM, Japon devi SoftBank’a satılıyor. Financial Times’a göre çip tasarımcısı ARM, Japon şirket SoftBank’a satılıyor hatta çoktan elleri sıkışmışlar bile diyebiliriz.
İngiltere menşeli ARM, Avrupa’nın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi ve belki en büyüğü konumunda. Milyarlarca cihazda özel çip tasarımları bulunan firma Apple, Samsung, Qualcomm ve diğer yüzlerce teknoloji firmalarına kendi özel tasarımlarını lisanslıyor ve her üründen pay alıyor. Kendi alanında rakipsiz olan ARM, pazarın %90’ına hakim konumdayken ayrıca Nesnelerin İnterneti içinde yine en önemli firma konumunda. Hali hazırda akıllı saat, telefon, otomobil, buzdolabı gibi bir çok üründe boy gösteren firmanın Nesnelerin İnterneti ile birlikte çok büyük bir sıçrayış yapması bekleniyor.
InfographicPreview
Japon devi SoftBank isi son dönemlerde yaptığı satın alımlar ile dikkatleri üstüne çekiyor. Yakın dönemde ABD operatörü Sprint’i satın alarak bünyesine katan şirket, Alibaba, Clash of Clans’da pay sahibi ve daha bir çok alanda boy gösteriyor. Financial Times’ın haberine göre ise SoftBank, İngiliz devi ARM’a 24.3 milyar sterlin yani yaklaşık 32 Milyar Dolarlık teklifte bulundu ve ARM ile eller birleşti, satın alım kabul edildi.
Bu satın alımın asıl amacının Nesnelerin İnterneti olduğu su götürmez bir gerçek diyebiliriz. 2020 yılına kadar 20 milyardan fazla internete bağlı cihaz olması bekleniyor. Bu bağlamda bu alandaki en büyük isim olan ARM’ı alan firma ciddi gelirler yaşayabilir. Bu satın alımın çok stratejik bir hamle olduğunu söyleyebilirim. Sonuçlarını ise gelecekte göreceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.