Dünden bugüne Twitter'ın ana sayfa tasarımları


Merhabalar, bu yazımızda Twitter’ın kurulduğu günden bugüne kadar değişen ana sayfalarına göz atacağız. Kötü tasarımlardan bugünlere nasıl gelmiş hep birlikte bakalım.

Kasım 2006
Twitter - 1

Twitter’ın ilk zamanları… Gördüğünüz gibi karşınızda bir tasarım harikası durmuyor. Twitter bu berbat arayüzünde daha çok yeni gelenlere Twitter’ın ne olduğunu anlatmaya çalışmış. Sağ taraftaki “Free” ibaresi gözden kaçmıyor.

Şubat 2007

Twitter - 2Twitter’ın 3 ay sonraki tasarım değişikliğinden anladığımız kadarıyla o sıralar hala daha kullanıcılara bu platformun ne olduğunu ısrarla anlatmaya çalıştığını görebiliyoruz. Atılan tweetlerden örnekler ana sayfada gösteriliyor. Bir önceki tasarıma göre çok büyük değişiklikler yok.

Mart 2008

Twitter - 3

İlk defa meşhur kuşu bu tasarımda görüyoruz. Twitter nasıl bir servis olduğunu daha sadece bir tasarımla açıklamış ve her sektörden insanın bu platformda bulunduğunu belirtmiş. “Free” ibaresi bu tasarımda kullanılmamış

Eylül 2009

Twitter - 4Kuşumuz hafiften şekil almaya başlamış. Hashtaglere dikkat çekilmiş ve artık uzun açıklamalara gerek duyulmamış. Karşınıza sayfayı büyük ölçüde kaplayan arama barı çıkıyor. İnsanı kendisine çeken bir yapısı var.

Kasım 2010

Twitter - 5Kuşumuz artık Twitter’ın logosuna girmiş bulunuyor. Arama barı ve iddialı slogan dikkat çekiyor. Kullanıcıları çekmek için “Kimlerin burada olduğunu görün” kutucuğu tanıdık simalar barındırıyor. Twitter potansiyelini ortaya koyuyor.

Haziran 2011

Twitter - 6Bu tasarımla birlikte ana sayfa güzel bir düzene sokulmuş. Kimlerin Twitter’da olduğu aşağıdaki şeritte gösterilmiş. Twitter’ın hızla büyüdüğü bir yılda olgun bir tasarım karşımıza çıkıyor.

Aralık 2012

Twitter - 7Twitter’ın sadelik anlamında büyük adım attığı güzel tasarımlarından biri. Kısa bir hoşgeldiniz yazısı, arka fondaki insanların evlere doğru baktığı bir fotoğraf(!) ve hoş bir kaydolma-giriş yapma kutusu.

Kasım 2013
Twitter - 8

Bu sayfa Twitter’ın mobildeki varlığına dikkat çekme amaçlı yapılmış bir tasarım barındırıyor. Sayfa mavi renk baskınlığıyla birlikte sadeliğini koruyor.

Ağustos 2014

Twitter - 9

Değişen arka planlarla birlikte güzel bir hoşgeldin yazısı ve son tasarımlardaki gibi bir kaydolma-giriş yapma kutusu. Twitter artık biliniyor ve yoğun kullanıyor. Arka plandaki bazı fotoğraflar kullanıcıların attıkları tweetlerden alınma fotoğraflar.

Temmuz 2015 (Günümüz)

Twitter - 11

Direkt popüler hesaplardan atılan Tweetleri gösteren, haberlerden eğlenceye kadar kategorize edilmiş insanı kendine çeken bir ana sayfa tasarımı. Belirtmekte fayda bu tasarım henüz her ülkede kullanılmıyor.

Eğer yoğun bir Twitter kullanıcıysanız muhtemelen bu ana sayfa tasarımlarını hiç ya da çok az görüyorsunuz. İnsanlar ana sayfadan çok uygulama içine daha çok önem verse de Twitter her zaman yeni gelen kullanıcıları düşünüp ana sayfaya da önem vermek zorunda. Peki siz hangi tasarımı daha çok beğendiniz ?


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.