Dünya'nın 300 Milyon Yıl Önceki Şeklinde Ülkelerin Yerleri İlgi Çekici!

Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu. -- Napoléon Bonaparte


Bundan yaklaşık 300 milyon yıl önce Dünya, hiç de bildiğimiz bir gezegen değildi. Her şey farklıydı, kıtalar bile…

O zamanlarda Pangea adı verilen süper bir kıta Dünya’ya hüküm sürüyordu ve sadece Panthalassa adlı okyanus ile çevriliydi. Bilinen yedinci ve son süperkıta olan Pangea’nın dağılması ise 175 milyon yıl önce başladı ve günümüzdeki kıtalar, ülkeler ve diğer kara parçaları oluştu.200.gif

Bir Reddit kullanıcısı olan LikeWolvesDo, Pangea haritasını kullanarak günümüz ülkelerinin uluslararası sınırlarını bu haritaya ekledi. Sonuç ise büyüleyici. Bir zamanlar Grönland ve Portekiz komşu idi, Hindistan Madagaskar ve Antartika arasında sıkışmıştı. 

Türkiye ise bir okyanus ülkesiydi. Türkiye aslında tamamen bir Afrika ülkesi oluyordu. Ve günümüz jeopolitik önemini kaybetmiş gibi görünse de yine de konum itibariyle önemli bir noktada olduğunu düşünüyorum.

Ek olarak günümüzde kıtaların sürekli olarak hareket ettiğini biliyoruz. Bilim insanlarına göre bu hareketler sonucunda yine milyonlarca yıl sonra kıtalar tekrar birleşerek yeni bir süperkıta oluşturacak.

Fotoğrafın tam haline Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

10.-pangea_politik.jpg

[zombify_post]


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.