Dünyanın ilk Bitcoin Bankası Açıldı!


Her geçen yıl değerini arttırmaya devam eden ve şuanda dünyanın en değerli para birimi olan Bitcoin, esasında sadece bir dijital para birimi. Herhangi bir merkez bankası veya benzeri resmi bir kuruluşla ilgisi olmayan, dolayısıyla yasal olarak kullanılamayan bitcoin artık kendi bankasına sahip.
Blockhain girişimcisi Bit Trust tarafından Avusturya/Viyana’da açılan Bitcoin-Bank şubesi ile alış-satış işlemlerine başlamış durumda. Harf ve rakamlardan oluşan 27-34 haneli dijital hesaplarına bitcoin alışı yapabilen müşteriler aynı zamanda bankadaki ATM’ler üzerinden de hesaplarındaki parayı Euro birimine çevirebiliyor.

Deep Web’in para birimi olan Bitcoin, 3 Ocak 2009’da manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto tarafından hayata geçirildi. 2014 yılında işlemde olan Bitcoin değeri 8.2 milyar dolar seviyesi ulaşmıştır.

Avusturya’da ki bu hamle aslında çok şaşırtıcı değil zira ülkede Bitcoin kullanım son birkaç senedir hayli artmış durumda. Hatta öyle ki bitcoin işlemlerinin yapıldığı ilk ATM bundan 3 yıl önce hizmete açılmıştı. Yüksek ve artan değeri bakımından yatırım aracı olarak kullanılmaya başlayan aynı zamanda güvenli olan bitcoin’in an itibariyle para birimlerine karşı kur değerleri şöyle;
1 Bitcoin (BTC) = 3 676.94 TL
1 Bitcoin (BTC) = 997,93 Dolar
1 Bitcoin (BTC) = 936.39 Euro
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir