Efsane Canlanıyor, Ataribox Konsolu Geliyor!


Unutulmaz

Her halde bu yazıyı okuyan yeni ve ya eski jenerasyon, kim olursanız, Atari markasını duymuşssunuzdur. Aranızda şanslı olanlarınız var ise çocukluğunuz efsane Atari oyunları ile geçmiş olabilir. Bu haberde maziden bahsetmeyeceğiz zira Atari, Ataribox ile modern konsol pazarına girmeye çalışıyor.
Şimdiye kadat Atari’nin bir konsol üzerinde çalıştığını biliyorduk ancak firmanın amacının efsane oyunlarını tekrardan hayata döndürmek olduğunu sanıyorduk. Fakat son gelen bilgiler bizlere gösteriyor ki Atari’nin amacı güncel konsollara rakip olmak. Ancak şunu söylemeliyim, Ataribox’un PS4 veya Xbox One’dan daha çok Steam Machine’ye benziyor.

Atari tarafından yapılan açıklamaya göre Ataribox’un içerisinde Linux işletim sistemi yer alacak. Kendileri tarafından özelleştirilmiş bir sistem mi yoksa mevcut dağıtımlardan biriyle yapılan anlaşma doğrultusunda konsola koyulan bir sistem mi bilemiyoruz. Ancak, Linux’un olması web gezintileri, sosyal medya kullanumı, video izleme, uygulama çalıştırma yetisini konsola verirken farklı olarak Steam desteği de konsolda yer alacak.
Konsolun donanım tarafındaysa AMD’nin özelleştirilmiş işlemci ve grafik biriminin birleştirildiği bir APU dizaynının olacağı aktarılıyor. Muhtemelen, PS4 ve Xbox One’da kullanılan Jaguar işlemci ve Radeon grafik işlemcinin olduğu APU’nun kırpılmış versiyonu konsola güç verecek. Bunun dışında 6/8 GB RAM ve 500 GB depolama olmasını bekliyoruz.

Atari hali hazırda bağımsız stüdyolar ile görüşmelerini sürdürüyor. Marka ve bilinirliğinin avantajı ile pazarda kendisine yer etme niyetinde olan firma, Ataribox üzerinde Atari 2600 oyunlarını da sunacak. Önümüzdeki yıl Indiegogo üzerinden 250 Dolar karşılığında sunulacak ve bu fiyat ile destek toplayacak firma, kampanyanın başarılı olması halinde hacimli üretime geçecek.
Steam Machine’in açıkçası pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Ataribox’un da geleceğinin açıkçası şahsen pek parlak olduğunu düşünmüyorum. Zira rakip edineceği firmalar ve pazar payları çok büyük. TV altı bir kutu almak isteyenlerin zaten Apple TV gibi pekçok alternatifi var. Oyun oynamak isteyenler için de PS4 ve Xbox One konsolları var. Atari’nin hamlesi riskli görünüyor ancak umarım pazara sağlam girmeyi başarırlar.

#Kaynak; Polygon


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir