EGM'nin Talimatıyla, Uber Artık Korsan!


Bir çok Amerikan dizilerinde virali yapılan Uber, insanlara hem ucuz bir seyahat vaad ediyor hem de normal bir vatandaşın taksi plakası almadan arabasıyla para kazanmasına olanak tanıyor. Ancak bir çok kişinin bildiği gibi Türkiye’de bu durum biraz farklı işliyor. Taksicilerin isyanlarıyla Uber bir çeşit taksi çağırma ve ödeme sistemi olarak faaliyet gösteriyordu. Bir yandan da VIP taşımacılığı yurt dışındaki sisteme benzeterek kullanımı arttırmak istiyordu.
Uzun lafın kısası Uber Türkiye’ye geldiğinden beridir, hep bir engel hep bir sıkıntı içerisinde. Ancak geçen haftalarda yaşanan bir olay oldu ve bütün dikkatleri firmaya çevirtti. Bir kullanıcı Uber kullanarak seyahat ederken polisin, korsan taşımacılıkla seyahat etme suçlamasıyla para cezası almıştı. Bu rakam da; 281TL idi. Bu süreçle birlikte bir taştırma da başladı. Uber ile seyahat edenler hep para cezası mı alacak?

Konuyla ilgili harekete geçen Emniyet Genel Müdürlüğü ise Uber’le ilgili tüm illere talimat göndererek “korsan taşımacılık” suçundan ceza kesilmesini istedi. Talimata göre yolcu taşıdığı belirlenen Uber sürücüsü araç sahibi değilse sadece ceza kesilecek. İlk yakalamada 2 bin 532 TL olan ceza ikinci seferde 4 bin 220 TL’ye çıkıyor. Eğer sürücü aynı zamanda araç sahibiyse trafik cezasının yanı sıra araç 60 gün bağlanacak. Yolculara ise 281 TL ceza uygulanacak.
12 Aralık tarihli yazıda araç sahibinin kullanmadığı Uber araçların Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararı gereğince bağlanmaması gerektiğinin altı çiziliyor. İlgili tarihten önce yolcu taşıdığı tespit edilen Uber araçlarının tamamı herhangi bir koşul aranmaksızın 60 gün süreyle bağlanıyordu.
Tabi taksiciler bu durumda Türkiye’den tamamen yasaklanmasını istiyor. Haklılar mı haksızlar mı bilmem. İstanbul’da bir taksi plakası milyon liralarla ölçülüyor. Buna ortaklaşa giren mi dersiniz. Bir gece bir gündüz paylaşımlı çalışan mı dersiniz. O kısım oldukça karışık. Ancak şu var ki Türkiye’de insanlar Taksilere binmekten korkar halde. Çok yüksek seyahat ücretlerine Uber ucuz bir çözümdü ve herkesin kesesine faydası vardı. Gelin görün ki Türkiye’de ucuza seyahat için metrobüste ezilmekten başka çare yok gibi görünüyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir