Einstein Haklı Çıktı; Kütle Çekim Dalgaları Kanıtlandı!


Albert Einstein’in 100 yıl önce ortaya attığı Genel Görelilik Teorisi doğrulandı. Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory (LIGO) tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Kütle Çekim Dalgalarının tespit edildi. Hatta tespit etmekle kalmadıklarını açıklayan bilim adamları olayın sesini kaydettiklerini duyurdu.

Bizden 1.3 Milyar ışık yılı uzaklıktaki ve Güneş’ten 30 kat daha büyük iki kara deliğin çarpıştığını söyleyen bilim adamları çarpışmanın sesini kaydettikleri açıkladı. Bu durum bize ikili kara delik sistemlerinin var olabileceğini gösteriyor. Bilim adına inanılmaz bir haber bu zira Uzayı anlamamızda ve daha somut bilgiler elde edebilmemize olanak sağlayacak.

Einstein’in  1916’da ortaya attığı bu teoriye göre (artık teori değil) uzaydaki cisimlerin kütleleri ne kadar büyük olursa çekim kuvvetleri de o denli büyük oluyor. Bu çekim kuvvet uzay-zaman katmanlarını etkileyebiliyor ve bunu en net yapan elbette inanılmaz kütlelere ve çekim kuvvetine sahip olan kara delikler. Yani kara delikler uzayı ve zamanı bükebiliyor. 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.