Elon Musk, Falcon Heavy Roketiyle Mars'a Tesla Roadster Gönderecek


Eğer başarırsa

Şimdi bildiğiniz gibi ya da bilmediğiniz gibi, SpaceX‘in uzunca bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü ve birkaç kez de görevinin ertelendiği Falcon Heavy roketi nihayet önümüzdeki Ocak ayında ilk denemesiyle hayat bulacak.
SpaceX kurucu ve CEO’su Elon Musk ise bir süre önce paylaştığı fotoğrafta Falcon Heavy roketinin ilk uçuş denemesi için kendi Tesla Roadster‘ını kullanacaklarını açıkladı. Uçuş her ne kadar test uçuşu da olsa roket eğer patlamazsa Mars’a doğru gidecek.
Musk, daha önceki açıklamalarında aslında bu test uçuşundan bir şey beklemediklerini ve büyük ihtimallede roketin patlayacağını belirtmişti. Bunun için de en saçma şeyi yapmak istediklerini aktarmıştı. Normalde bu test uçuşlarında roketin içerisine betan yada demir bloklar konulur ancak Musk kendi yeni Tesla Roadster’ini koymayı tercih etmiş.


Falcon Heavy roketi ise gerçekten inanılmaz büyük ve güçlü. Bünyesinde tam 27 adet Merlin motoru barındırıyor ki bu motorlardan Falcon 9 roketinde sadece 9 tane bulunuyor. 70 metre uzunluk ve 12.2 metre genişliğindeki dev Falcon Heavy, hali hazırda kullanımdaki en güçlü roket olacak. Günümüzün en güçlüsü olan Delta IV Heavy roketinden tam 2 kat daha fazla itiş gücüne sahip olacak.


Falcon Heavy roketi SpaceX ve derin uzay programları için oldukça önemli. Ay’a kurulacak üs ve Mars yolculuklarında kullanılacak olan roket, alçak dünya yörüngesine 54.400 kg ve Mars’a ise 13.600 kg yük taşıyabilecek güçte.
Bakalım Musk’ın ”Kızıl Gezegen için Kızıl Roadster”lı Falcon Heavy’nin ilk uçuş denemesi nasıl geçecek. Beklemediyiz. 10… 9… 8… 7…
#Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.